Ukupno 42 migranta traži međunarodnu zaštitu u Crnoj Gori, od čega je 11 djece.
To je saopštila načelnica Direkcije za prihvat stranaca koji traže međunarodnu zaštitu Milanka Baković.
Gostujući u Jutarnjem programu, Baković je kazala da se ti migranti trenutno nalaze u prihvatilištu u Spužu.
„Dosta tih migranata je iz Avganistana, Somalije, Egipta, iz Sirije, Bangladeša… Čak i dosta ruskih državljana čeka rješavanje zahtjeva za međunarodnu zaštitu. Traže zaštitu uglavnom zbog političkih razloga. Problem sa većinom tih migranata je što nemaju identifikaciona dokumenta. To su ipak ljudi koji su u nevolji i pomoć im je potrebma“ , rekla je ona.
Ipak, navela je da se sa sigurnošću ne može govoriti koliko ima migranata u Crnoj Gori jer mnogi od njih ne pristupaju registraciji.
„Neki borave u privatnom smještaju. Migranti se uglavnom kreću alternativnim putevima, na pograničnom podrčćju i po planinama. Imaju rute u telefonu i snalaze se na raznorazne načine“, pojasnila je Baković.
Podaci Direkcije na čijem je čelu pokazuju da je od 1. januara u Crnu Goru ušlo 1.190 stranaca.
„Tendencija boravka se smanjila. U našim smještajnim centrima borave od tri do pet danas u prosjeku. A ukoliko ostanu, zadrže se i do godinu dana. Ima slučajeva da migranti ovdje ostanu da žive, zaposle se ili počnu da studiraju“, rekla je Baković.
Viši inspektor za strance prve klase u Direkciji za suzbijanje nezakonitih migracija Ivica Lukačević ima drugačije podatke.
Tvrdi da su za osam mjeseci registrovali 2.192 migranta koja su ušla u Crnu Goru.
„Uglavnom za ulazak koriste morski put. Crna Gora je neizostavna što se tiče te „balkanske rute“. To su uglavnom izbjeglice iz Pakistana i Irana“, zaključio je on.