Iz ASK-a su saopštili da su izrekli 14 mjera obustave prenosa budžetskih sredstava političkim subjektima.
“Ove mjere se odnose na finansiranje redovnog rada političkih subjekata, a sredstva će biti blokirana za period od aprila do decembra 2025. godine’’, navodi se u obavještenju objavljenom na sajtu ASK-a.
Kako se dodaje, ASK je pokrenuo 21 prekršajni postupak protiv političkih subjekata koji nijesu ispunili svoju zakonsku obavezu – bilo da nijesu dostavili izvještaj u predviđenom roku, ili nijesu to učinili do dana vršenja kontrole.
“Agencija ovim mjerama još jednom potvrđuje svoju posvećenost proaktivnom djelovanju i principima transparentnosti, u cilju zaštite javnog interesa i jačanja integriteta političkog sistema. ASK će nastaviti da postupa odgovorno i dosljedno u sprovođenju zakonskih nadležnosti, kako bi se osigurala efikasna kontrola nad trošenjem javnih sredstava i poštovanje zakona od strane političkih subjekata”, poručili su iz ASK-a.
Iz tabele dostavljenih godišnjih izvještaja političkih subjekata za 2025. godinu, koja je objavljena na sajtu ASK-a, vidi se da izvještaje nijesu dostavili, između ostalih, Demos, Stranka evropskog progresa (SEP), Budva naš grad-Nikola Jovanović, Durmitorska inicijativa, Demokratska unija Albanaca, Stranka pravde i pomirenja, Bokeški forum…
“Vijesti” su od ASK-a zatražile precizne podatke o partijama na koje se odnose preduzete mjere.
Prema Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, budžetska sredstva za finansiranje redovnog rada političkih subjekata u Skupštini Crne Gore iznose 0,5% planiranog tekućeg budžeta Crne Gore u godini za koju se budžet donosi. Za finansiranje redovnog rada političkih subjekata u skupštinama opština, Skupštini Glavnog grada i Skupštini Prijestonice, zakonom je opredijeljeno 1,1% planiranih tekućih budžeta svake pojedinačne jedinice lokalne samouprave. Izuzetno, u opštinama čiji je budžet manji od pet miliona eura, budžetska sredstva za finansiranje redovnog rada političkih subjekata iznose od 1,1 do 3% planiranog tekućeg budžeta.
Na osnovu člana 48 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, partije su dužne da do 31. marta Državnoj revizorskoj instituciji, Poreskoj upravi i ASK-u podnesu završni račun i godišnji konsolidovani finansijski izvještaj za prethodnu godinu, u štampanoj i elektronskoj formi.