Ambasadorka Slovenije u Crnoj Gori Bernarda Gradišnik posjetila je „Zelenilo“ d.o.o. Podgorica i iskazala zadovoljstvo zbog jačanja saradnje sa ovim privrednim društvom Glavnog grada.
Sastanku su pored Izvršnog direktora „Zelenilo“ d.o.o. Petra Krivokapića prisustvovali i predsjednik Odbora direktora Miloš Krstović i predstavnik Udruženja pčelara „Crnogorska Pčela“ Vlatko Šćepanović, a očuvanje životne sredine, energetska efikasnost i zelena agenda zajednički su principi ovih subjekta.
Izvršni direktor informisao je ambasadorku Gradišnik o planovima i ciljevima Društva među kojima u dijelu očuvanja životne sredine i obnovljivim izvorima izvaja izgradnja biokompostane i glistenjaka sa ciljem pripreme kvalitetnog supstrata za proizvodnju biljnog materijala za potrebe ozelenjavanja Glavnog grada.
„Zelenilo prilikom realizacije svojih aktivnosti na terenu proizvede određenu količinu biootpada koji u današnjem vremenu ne smije biti otpad već se može efikasno iskoristiti za proizvodnju komposta. Imamo pripremljen projekat izgradnje biokompostane, a u planu je i izgradnja glistenja. Na ovaj način biljni otpad ćemo iskoristiti za dobijanje kvalitetnog suspstrata – komposta, a osim rješavanja problema biootpada, ovo će predstavljati trajnu uštedu u dijelu nabavke zemlje za proizvodnju biljaka, ali naravno i održavanje biljaka u gradu“, rekao je Krivokapić.
Ambasadorka Slovenije Bernarda Grdišnik dala je podršku ovim projektima i ponudila pomoć ambasade u okvirima nadležnosti i mogućnosti:
„Ljubljana je 2016. godine proglašena za najzeleniji grad Evrope, a Podgorica je bogata parkovima i zelenilom i treba nastaviti u tom pravcu. Dajemo punu podršku u očuvanju životne sredine i potrudićemo se da u narednom periodu stvorimo pretpostavke za posjetu predstavnika „Zelenila“ Ljubljani i njihovim komunalnim preduzećima, jer dobar primijer treba pratiti.“
Podsjetila je da je na pedlog Slovenije, 20. maj proglašen za svjetski dan pčela i podržala ideju izgradnje parka u Podgorici koji bi bio posvećen pčelama i bogat mednonosnim vrstama.
„Park u kojem bi bile zasađene medonosne vrste poput lavande, ruzmarina, lijeske, lipe, kestena i drugih bio bi značajan za očuvanje životne sredine, jer znamo da bez pčela nema života. U realizaciji ove ideje treba uključiti međunarodnu i lokalnu zajednicu, a park treba da bude i edukatinvog karaktera i da se u njemu održavaju radionice, ali i seminari i sajmovi i da se na ovaj način promovišu medonosne vrste.“, istakao je Vlatko Šćepanović, predstavnik udruženja „Crnogoska pčela“.
Poslije sastanka, Krivokapić je sa Ambasadorkom obišao proizvodno polje „Zelenilo“ d.o.o. gdje se u zaštićenom prostoru i na otvorenom polju obavlja proizvodnja najrazličitijeg ukrasnog bilja od sezonskog cvijeća, preko perena, žbunja i živih ograda do drveća, kao i stolarsku radionicu gdje se vrši izrada parkovskog mobilijara.
Krivokapić se zahvalio na značajnoj posjeti i izrazio zadovljstvo što će na daljem putu razvoja „Zelenilo“ d.o.o. Podgorica imati podršku Ambasade Slovenije.