Albanska alijansa zasada ne preispituje učešće u izvršnoj vlasti, rekao je “Vijestima” predsjednik Demokratske partije (DP) Fatmir Đeka .
On je, odgovarajući na pitanje da li će se pridružiti kolegama iz Albanskog foruma (AF) koji su to najavili, kazao da će odluke donositi prvo unutar svoje koalicije, a zatim i u komunikaciji sa predstavnicima ostalih manjinskih partija.
Većina manjinskih partije su dio vlasti – Bošnjačka stranka (BS), AF i AA, dok su u opoziciji Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa.
Lider Albanskog foruma i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj kazao je prije dva dana “Vijestima” da će predsjedništvo njihovog saveza krajem februara preispitiati učešće u Vladi.
On je rekao da su se na redovnim konsultacijama sa predsjednicima ostale dvije partije koje čine Albanski forum, Ivanom Ivanajem (Demokratski savez Albanaca) i Ferhatom Dinošom (Nacionalna unija Albanaca), dogovorili i zakazali sjednicu predsjedništva Albanskog foruma za kraj februara.
On je kazao da će, između ostalog, jedna od tačaka dnevnog reda biti i preispitivanje učešća u Vladi.
“Kao ozbiljni ljudi moramo da preispitamo da li se ostvaruju programi koje smo planirali i koji su i dio sporazuma za formiranje 44. Vlade Crne Gore”, rekao je Đeljošaj.
Đeka, koji je ministar ljudskih i manjinskih prava, kaže da oni imaju “svoj stav”.
“Mi imamo svoj stav, oni svoj. Zasad ne preispitujemo učešće u Vladi, a sve odluke ćemo donositi prvo unutar svoje koalicije, a zatim i sa ostalim manjinskim strankama sa kojima smo održali sastanak u Hiltonu”, kazao je Đeka, aludirajući na sastanak na kom su manjinske partije konstatovale da je za njih, kao i za opozicione partije, prestanak mandata sutkinji Ustavnog suda (US) Dragani Đuranović neustavan.
Genci Nimanbegu predsjednik opštine Ulcinj i lider Force, koja je takođe dio Albanske alijanse (AA), kao i DP, saopštio je prije šest dana da će njihov poslanik Ilir Čapuni obustaviti dalje radnje dok se problem sa odlukom Vlade o Planu privremenih objekata na području Morskog dobra ne riješi.
“Neočekivana i skrivena odluka Vaše Vlade o Planu privremenih objekata na području Morskog dobra, za koju nemate saglasnost primorskih opština, u suprotnosti je sa Vašim zalaganjima u Skupštini, da lokalne samouprave same upravljaju svojom imovinom i gradom… Kao rezultat vaših postupaka, bez konsultacija sa nama, a koji su u suprotnosti sa koalicionim sporazumom, još više me uvjerava da vas obavijestim da će naš poslanik obustaviti sve dalje aktivnosti i radnje dok se ovaj problem ne riješi”, naveo je Nimanbegu u objavi na Fejsbuku.
Predsjednici primorskih opština nedavno su kazali da su nezadovoljni odlukom Vlade da usvoji Program privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028. godina, uprkos njihovoj sugestiji da se prioritet da Skupštini u pogledu odlučivanja o upravljanju zonom morskog dobra. Saopštili su da posebno zabrinjava činjenica da su uvedeni kriterijumi koji omogućavaju da u tenderskim postupcima za zakup kupališta i privremenih objekata mogu učestvovati osobe koje su krivično osuđivane, što otvara ozbiljna pitanja u vezi sa zakonitošću i transparentnošću postupaka zakupa lokacija u zoni morskog dobra.
S obzirom na to da vladajuću većinu čine 52 poslanika, ako bi izvršnu vlast napustili BS (koji ima šest predstavnika u parlamentu), AF (dva) i AA (jedan), Vlada bi imala podršku 43 poslanika, dva više od minimuma neophodnog za opstanak.
Sve manjinske partije išle su “kontra” vlasti i kad su 20. decembra, nakon sastanka u hotelu Hilton, saopštile da zaključak Ustavnog odbora, kojim je konstatovan prestanak rada sutkinje Đuranović, smatraju neustavnim. Oni su tada u zajedničkom saopštenju naveli da su “ozbiljno zabrinuti zbog aktuelne polarizacije političke scene i političkih poteza koji mogu ugroziti dinamiku evropskog puta Crne Gore”.
Lideri manjinskih vladajućih stranaka su u januaru uputili oštre kritike predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću nakon što je čestitao zvaničnicima Republike Srpske (RS) 9. januar, neustavni dan tog entiteta Bosne i Hercegovine (BiH).
Ministri iz BS-a i koalicije AF ljetos su napustili sjednicu Vlade na kojoj je podržana izgradnja spomenika bivšem mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju u Beranama. Iz tih partija su tada poručili da su njihovi predstavnici povukli takav potez, između ostalog, zato što smatraju da izgradnja spomenika Amfilohiju ne bi doprinijela multivjerskom skladu u Crnoj Gori.
U oktobru prošle godine, nakon što je Đeljošaj rekao da bi izmjene Zakona o državljanstvu, što zagovara bivši Demokratski front (DF), čiji je jedan od lidera bio Mandić, naišle na “žestok odgovor”, ta koalicija mu je odgovorila da se, “ako nastavi da prijeti”, može desiti da “bude izbačen iz Vlade”.
Đeljošaj je odgovorio Mandiću, rekavši da ima “problem s prevarantima koji se pozivaju na nacionalno”, poručivši mu: “Zadnja ti je opomena”.
Manjinske stranke su šefa parlamenta htjele “obuzdati” izradom zajedničke platforme kojom će od premijera Milojka Spajića (Pokret Evropa sad) tražiti da se odredi o njegovim potezima za koje smatraju da izazivaju podjele u crnogorskom društvu, te da narušavaju odnose Crne Gore sa susjedima.
Izvor lista iz jedne partije manje brojnih naroda je kazao da novi sastanak tih političkih subjekata još nije zakazan.
Kazao je da bi trebalo da ga incira predsjednik BS-a Ervin Ibrahimović, kao lider najjače manjinske stranke.