Al’ se nekad dobro i jeftino jelo: Skupštinski restoran duplo skuplji nego ranije

Al’ se nekad dobro i jeftino jelo: Skupštinski restoran duplo skuplji nego ranije

Hrana u skupštinskom restoranu znatno je poskupjela, a sa novim cjenovnikom stiglo je i novo pravilo – poslanici će navodno ceh morati da plate odmah.

Poslanici, ali i gosti iz Vlade i novinari su tokom prošle godine mogli da prezalogaje po cijenama znatno nižim u odnosu na ostale restorane u Podgorici, ali će sada morati da izdvoje znatno više novca, posebno ako se odluče za riblji meni.

Na dnevnom meniju u utorak, kada su reporteri “Vijesti” bili u restoranu čekajući da počne skupštinsko zasjedanje, na meniju je bila čorba od povrća, koja je koštala tri eura, dinstana junetina – šest, piletina u sosu od kikirikija – 12,5, bečka i pariska šnicla – 9,5, rižoto sa povrćem – 7,5, lignje – 18… Porcija salate se kretala od 1,8 do tri eura, koliko je trebalo izdvojiti i za kolače i voće.

Lani su ista jela koštala od 1,4 eura za čorbu, do osam eura za porciju lignji.

Restoran Skupštine je posljednja dva mjeseca prošle godine bio bez hrane zbog žalbenog postupka na tender za nabavku hrane.

Uprava za državnu imovinu je tražila “robu za ugostiteljstvo”, odnosno “hranu, piće, duvan i povezane proizvode”, kroz sedam partija (svježe meso, suhomesnati proizvodi, riba, povrće…) u ukupnoj vrijednosti od 272.727 eura bez PDV-a.

Nakon žalbenog postupka, ugovori sa dobavljačima su potpisani 22. januara.

Poslanici i zaposleni u poslaničkim klubovima imali su pravo da ne plate račun neposredno nakon konzumacije hrane i/ili pića u restoranu. U tim situacijama, ranije je objašnjeno, neplaćeni iznos se fakturisao i slao poslaničkim klubovima, koji su početkom mjeseca izmirivali dug za prethodni. Ta praksa navodno je ukinuta sa dolaskom novog cjenovnika.

Poslanici sa kojima su “Vijesti” razgovarale tvrde da usluge restorana ne koriste često, ali i da kada to čine, odmah plaćaju račun.

Potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj naglašava da su sada cijene usklađene sa “cijenama drugih restorana sa sličnom ponudom”.

“Kao što i sami znate, restoran u Skupštini Crne Gore je nakon nekoliko mjeseci pauze nedavno ponovo počeo da radi u punom kapacitetu. Lično, najviše volim da jedem kod kuće sa porodicom, ali kada to zbog posla nije moguće, tu je ljubazno osoblje i kvalitetna usluga skupštinskog restorana. Sjećam se da je u prošlosti bilo dosta napisa o preniskim cijenama upravo u restoranu Skupštine Crne Gore, tako da se nadam da je ‘pravda’ sada zadovoljena”, kazao je Camaj.

Predsjednik kluba poslanika Demorkata Boris Bogdanović tvrdi da je za devet godina, koliko je poslanik, restoran koristio ne više od pet puta, te da će i u budućnosti tamo ići rijetko. Naglašava da svaki poslanik Demokrata samostalno plaća usluge.

Njegov partijski kolega Nikola Rovčanin kazao je da je usluge restorana koristio nekoliko puta, da u posljednjih pola godine “nije ulazio”, ali i da je svaki put plaćao svojim novcem, a ne na račun kluba.

Poslanik SD-a Nikola Zirojević kazao je “Vijestima” da je koristio usluge skupštinskog restorana od početka poslaničkog mandata, ali i dok je bio sekretar poslaničkog kluba od 2019. do 2023. godine.

“Nijesam siguran o kom se poskupljenju radi. Posljednja informacija koju sam imao za skupštinski restoran je da nije bilo hrane jer je pao tender. Što se tiče usluga restorana, vrlo je vjerovatno da ću ih koristiti u narednom periodu kad ponovo bude hrane”, istakao je i dodao da nema nikakve zamejrke na kvalitet hrane i usluga.

Prema njegovim riječima, restoran je veoma praktičan, jer parlamentarci ne moraju izlaziti iz zgrade, a iz samog restorana mogu pratiti zasjedanje, pa je mnogo lakše reagovati ako moraju.

“Što se cijena tiče, moj opšti utisak je da su otprilike bile u skladu sa cijenama u okolnim restoranima. Nije to kao što je nekada bilo, pa je ostala priča da je previše jeftin”, kazao je listu.

Zirojević je istakao da nije siguran koliko je povoljno da se zaposleni u Skupštini hrane u restoranu, s obzirom na to da su njihova primanja manja od poslaničkih, te da ne bi imao ništa protiv da Skupština subvencionira njihove obroke, pogotovo onim danima kad ostaju duže zbog zasjedanja.

Kad je riječ o načinu plaćanja, on objašnjava da i dalje postoje dva načina – da poslanici sami plate ili da djelimično ili potpuno troškovi padaju na teret kluba, odnosno političkog subjekta.

Predstavnik Albanske alijanse Ilir Čapuni listu je saopštio da je rijetko koristio parlamentarni restoran, te da će ga i u budućnosti koristiti po potrebi.

Za cijene ocjenjuje da su prihvatljive, ali ne i pristupačne za sve.

“Poslanici bi svakako mogli da se hrane tamo svakodnevno, ali mislim da radnici to ne mogu priuštiti”, smatra Čapuni, dodajući da cijene ne može porediti, jer nije koristio usluge restorana u ovoj godini.

Tvrdi i da je redovno plaćao gotovinom, jer ne pripada ni jednom poslaničkom klubu.

Iz poslaničkog kluba Bošnjačke stranke (BS) kazali su da povremeno koriste usluge skupštinskog restorana, kao i da su se cijene povećale u odnosu na prethodnu godinu, ali da su niže i prihvatljivije u odnosu na druge ugostiteljske objekte.

Kako dodaju, većinom plaćaju privatno, ali se dešava da hrana i piće budu finansirani sredstvima kluba.