Dr Slaven Reljić iz udruženja Bioterra kazao je da je tokom anestezije medvjed bio u dobrom stanju, što je omogućilo uzimanje morfometrijskih mjera i uzoraka, te postavljanje ogrlice. Iz CZIP-a su objasnili da se alarm na jednoj od zamki oglasio oko tri sata iza ponoći, već tokom prve večeri od postavljanja zamki. Stručni tim, predvođen dr Reljićem odmah se uputio na teren, gdje je potvrđeno prisustvo medvjeda u zamci. Riječ je o mužjaku, starije dobi, pretpostavljamo više od šest godina, mase 157 kilograma, koji je u dobrom zdravstvenom stanju.
– Tokom anestezije pratili su se svi vitalni parametri životinje. Akcija je trajala oko tri sata i protekla bez komplikacija. Oko 18 časova istog dana stigli su prvi podaci sa ogrlice, koji pokazuju da je medvjed najveći dio dana odmarao duboko u šumi i nije se puno kretao – navode iz CZIP-a.
Kazali su da su akciji hvatanja pomogli zaposleni u NP Durmitor – Bojana Badnjar, Miladin Kasalica, Milić Janjić i Lazar Kaljević.
– CZIP je u okviru projekta ForestConnect, koji ima za cilj zaštitu i očuvanje biodiverziteta u ekološkim koridorima, već duži vremenski period pripremao hranilišta za hvatanje i telemetrijsko obilježavanje jedinke mrkog medvjeda. Uspostavili smo odličnu saradnju sa NP Durmitor, koji je bio uključen u cijeli proces – rekla je Marija Iković iz CZIP-a.