Ako predsjednik države Jakov Milatović želi da bude privezak lidera Nove srpske demokratije (NSD) i šefa parlamenta Andrije Mandića, mi u tome nećemo učestvovati, saopštio je poslanik Građanskog pokreta (GP) URA Filip Adžić.
Rekao je da je iznenađen potezom Milatovića, odnosno odlukom da ipak pregovara sa odbornicima iz Pokreta Evropa sad (PES), „nakon sijaseta protivustavnih poteza“.
„Sve su rekli jedni o drugima u negativnom smislu, predsjednik Milatović je rekao da je to anticrnogorska i antievropska opcija, iz PES-a su rekli mnogo toga negativnog o Milatoviću… Mislim da se moramo držati nekih principa, jer je ovo potez Milatovića da u krajnjem bude privezak Andrije Mandića. Mi u tome nećemo učestvovati“, kazao je Adžić u emisiji Drugačija radio veza.
Adžić jučerašnje saopštenje 27 odbornika PES-Demokrate i Za budućnost Podgorice vidi kao očekivani potez u političkom životu, ali smatra da to nije razlog da se stvaraju neprincipijelni dogovori.
„Milojku Spajiću i njegovim poslanicima moram čestitati samo na tome što su promijenili političku paradigmu, jer smo se udaljili malo od identitetskih pitanja, a fokusirali više na građane, ekonomiju i određena rješenja, tačnije obećanja. Ipak, sve ono što su građani od njih očekivali, oni nijesu ispunili i jedini način da opstanu na vlasti je vezivanje za Demokratski front, odnosno za Andriju Mandića. I iz dana u dan, sve im je teže iščupati se iz njihovih kandži. To se vidjelo i na Ustavnom odboru, iako je Spajić govorio da on želi kompromis, da ne želi da učestvuje u tome, ali njegovi poslanici su bili zagovornici rušenja Ustava“, kaže Adžić.
On je, govoreći o formiranju vlasti u Podgorici, kazao da URA jasno i vrijednosno ima razliku sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) i nekadašnjim Demokratskim frontom (DF).
„Kada nemate poželjnih partnera, možete da ostanete po strani ili da predstavite svoju platformu i vodite svoju politiku. Visok stepen saglasnosti je postignut na sastanku koji je organizovao nosiolac liste Evropskog saveza Boris Mugoša. Manji je stepen saglasnosti oko personalnih rješenja, ali smo došli do određenih okvira. Ipak, kolege iz Pokreta za Podgoricu žele da saslušaju i drugu stranu“, pojašnjava Adžić.
Komentarišući tvitove premijera Milojka Spajića prethodnih dana, Adžić kaže da ponekad pomisli da je njegov zvanični nalog hakovan, jer smatra da jedan takav političar sjutra neće imati legitimitet i ozbiljnost da razgovara sa predstavnicima NATO-a ili EU.
Igra oko Ustavnog suda je pokušaj politizacije Ustavnog suda, kako bi se izbjegli izbori u narednih nekoliko godina – uvjeren je Adžić.
„To je igra Milojka Spajića i Andrije Mandića da vladaju u Podgorici, Budvi, kasnije i u ostalim opštinama gdje nam izbori slijede, kako bi, bez kompletiranog Ustavnog suda, mogli da vrše vlast mimo izborne volje građana“, kaže Adžić.
Adžić kaže i da ne isključuje vaninstitucionalnu borbu za odbranu Ustava, jer im predsjednik Skupštine Andrija Mandić oduzima riječ, a vjeruje da će ih uskoro i udaljiti iz plenuma.
„Uvijek sam za dijalog, ali ću itekako biti za vaninstitucionalnu odbranu vrijednosti za koje se zalažemo. Nemam problem da se nosim ni sa provokacijama sjutra na ulici, sa demonstrantima, ako bi došlo do toga zbog, recimo, potpisivanja Temeljnog ugovora (TU). Iskrena emocija, ljubav prema Crnoj Gori i odbrana ustavnosti je uvijek ono što će me izvesti na takva okupljanja. Neću biti jedino na skupovima gdje se brane lični interesi i imperije stečene kriminalnim aktivnostima“, tvrdi Adžić.
Ukoliko bi došlo ponovo do tranzicije vlasti, kao što se to desilo 30. avgusta 2020., na pitanje da li bi ona bila mirna, kao što je to bila prije četiri godine, Adžić kaže da niko nema pravo da privatizuje državni aparat.
„Monopoli ipak ne postoje u mnogim institucijama, to se vidi i po ANB-u, Upravi policije, ali siguran sam i u drugim institucijama. Nijesam mnogo zabrinut da bi moglo doći do nemira povodom tranzicije, ali i da takvih pokušaja bude, vjerujem da ne bi bili do te mjere nezaustavljivi“, zaključuje Adžić.