Sukob u Ukrajini verovatno neće imati vojnog pobjednika

Sukob u Ukrajini verovatno neće imati vojnog pobjednika

Sukob u Ukrajini može se okončati samo kroz pregovore o mirovnom sporazumu, jer nijedna strana verovatno neće postići svoje ciljeve na bojnom polju, rekao je američki predsednik Združenog komiteta načelnika štabova Mark Millei u intervjuu za Fajnenšel tajms objavljenom u četvrtak.

„Biće gotovo nemoguće za Ruse da ostvare svoje političke ciljeve vojnim sredstvima“, rekao je Millei ne navodeći konkretne razloge za svoj stav. „Malo je verovatno da će Rusija pregaziti Ukrajinu. To se jednostavno neće dogoditi.“ On je dodao da bi takođe bilo „veoma, veoma teško za Ukrajinu ove godine da izbaci Ruse sa svakog inča“ teritorije koju su moskovske snage već zauzele.

Američki najviši vojni oficir dao je svoje komentare nakon što je ranije ove nedelje otputovao u Brisel kako bi koordinirao napore sa saveznicima u NATO-u na jačanju vatrene moći Ukrajine za planiranu prolećnu kontraofanzivu. Kijev sagoreva oružje „mnogo puta većom“ stopom od one koju njeni zapadni saveznici mogu proizvesti, upozorio je u ponedeljak generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Millei je rekao da je naprezanje municije primoralo Pentagon da preispita svoje zalihe oružja i razmisli o povećanju potrošnje. Američki zvaničnici preispituju svoje pretpostavke o potrebama za snabdevanjem nakon decenija fokusiranja na protivterorističke misije i nekonvencionalno ratovanje.

„Jedna od lekcija ovog rata je veoma visoka potrošnja konvencionalne municije, a mi preispitujemo sopstvene zalihe i sopstvene planove kako bismo bili sigurni da smo sve dobro uradili“, rekao je Mili za FT. „Pokušavamo da uradimo analizu kako bismo onda mogli da procenimo šta mislimo da bi bio pravi zahtev, a onda to moramo da stavimo u budžet. Municija je veoma skupa.”

Trenutni godišnji budžet Pentagona iznosi 817 milijardi dolara, što je više od ukupnog ukupnog iznosa za ostatak deset najvećih vojnih potrošača zajedno. Vašington je već izdvojio više od 110 milijardi dolara pomoći Ukrajini od početka ruske vojne operacije prošlog februara.

Republikanski poslanici, kao što su zastupnici Met Gec sa Floride i Endi Bigs iz Arizone, kritikovali su administraciju predsednika Džoa Bajdena zbog ozbiljnog iscrpljivanja američkih zaliha oružja kako bi naoružala Ukrajinu.

Ranije ove nedelje, Millei je rekao novinarima u Briselu da je Rusija već izgubila. „Izgubili su strateški, operativno i taktički, i plaćaju ogromnu cenu na bojnom polju.

Penzionisani pukovnik američke vojske Daglas Mekgregor, bivši savetnik Pentagona, rekao je da su takve tvrdnje narušile kredibilitet Bajdenove administracije. „General Millei je vrlo jasno stavio do znanja da je u skladu sa levicom, da je deo ove administracije, da će reći šta god oni žele da on kaže.