Ruski propagandisti objavili lažnu priču da je Zelenski kupio Hitlerov automobil

Ruski propagandisti objavili lažnu priču da je Zelenski kupio Hitlerov automobil

Članak u Sijetl tribjunu imao je sve atraktivne elemente: ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Adolfa Hitlera i klasični automobil vrijedan 15 miliona dolara. Nije iznenađujuće da se tekst munjevito proširio na ruskim državnim medijima i medijima koji podržavaju Kremlj.

Međutim, ta tema je neobična za veb stranicu koja se bavi jednim američkim gradom – takvi mediji obično pokrivaju samo lokalne priče.

U stvarnosti, članak sa naslovom „Hitlerov paradni automobil kupio je Zelenski iz Ukrajine“ bio je još jedan lažni tekst koji je širila ruska propaganda.

Ne postoji medij pod imenom Sijetl tribjun, samo veb stranica koja se predstavlja kao prava publikacija. A tekst je kompilacija ruskih dezinformacija i „najvećih hitova“ o Ukrajini — „nacizam“, „neograničena korupcija“ i „trošenje američke pomoći“.

Prema lažnom članku, Zelenski je primijećen u Kijevu kako izlazi iz Hitlerovog paradnog automobila „Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagen“. To se navodno dogodilo samo nekoliko dana nakon što se vratio iz Vašingtona, gdje je američka vlada njegovoj zemlji dodijelila paket pomoći od osam milijardi dolara.

Tekst je sadržavao skrinšot posta ukrajinskog kanala sa Telegrama pod nazivom „Realna Viyna“ (na ukrajinskom: pravi rat), na kojem se vidi fotografija vozila parkiranog ispred zgrade ukrajinske predsjedničke administracije u Kijevu.

Osim stranice Sijetl tribjuna, koji zapravo ne postoji, članak je imao nekoliko drugih očiglednih problema.

Prvo, kanal „Realna Viyna“ nije objavio post koji se vidi na skrinšotu. Drugo, slika „Hitlerovog automobila“ ukradena je sa fotografije široko dostupne na internetu. Vozilo je digitalno ugrađeno na fotografiju zgrade ukrajinske predsjedničke administracije.

Glas Amerike je otkrio da ugao fotografije na skrinšotu, crna mrlja na asfaltu ispod automobila i odraz na prednjoj šoferšajbni u potpunosti odgovaraju slici Mercedes-Benz 770K koja se nalazi na internetu.

Treće, veb stranica Sijetl tribjuna registrovana je 3. oktobra 2024. godine, samo šest dana prije nego što je lažni članak objavljen. A registracija je bila na samo godinu dana.

Po svemu sudeći, Sijetl tribjun pripada mreži dezinformacijskih veb stranica koje kontroliše Džon Mark Djugan, Amerikanac koji živi u Rusiji, kaže Šajan Sardarizad, novinar koji provjerava činjenice i razotkriva dezinformacije na BBC-u.

On je na društvenoj mreži Eks primijetio da je stvaranje lažnih lokalnih američkih vijesti Djuganov standardni pristup. Taj zaključak se poklapa sa zapažanjima Glasa Amerike o Djuganovoj mreži.

A Russia-based disinformation network run by a former Florida cop has published a new fabricated story on a fake news website called „Seattle Tribune“.

It baselessly claims Ukrainain President Zelensky has secretly purchased a Mercedes 770 used by Hitler. It’s nonsense. https://t.co/FnmsG5B3np pic.twitter.com/Dq4lCC1z3e

Djugan, bivši zamjenik šerifa na Floridi, optužen je za iznudu i prisluškivanje u SAD. Godine 2016. je pobjegao u Rusiju i tamo kasnije dobio politički azil.

On sada upravlja sa najmanje 167 dezinformacionih sajtova koji često objavljuju priče koje služe ruskim interesima, prema istraživanju Njuzgarda iz maja 2024.

Njegove veb stranice su ranije privukle veliku pažnju širenjem lažne priče u kojoj se tvrdi da je prva dama Ukrajine, Olena Zelenska, kupila superautomobil Bugati vrijedan 4,8 miliona dolara, tokom posjete Francuskoj radi obilježavanja Dana D.

Činilo se da je ta priča bila namijenjena zapadnoj publici. Lažna priča o „Hitlerovom automobilu“, međutim, najviše se širi ruskim informativnim prostorom. U poruci na Telegramu Djugan je Glasu Amerike naveo da ne zna za Sijetl tribjun.

„Nikad nisam čuo za to. Ali potražio sam [i] čuo da tamo ima mnogo sjajnih informacija. Pravi stub novinarskog integriteta, u rangu sa NYT, CNN i MSNBC“, napisao je, pozivajući se na Njujork tajms i dva glavna američka TV kanala.

Kao što je često slučaj sa kvalitetnijim lažnim informacijama, lažna priča o Hitlerovom paradnom automobilu kombinuje izmišljenu priču o Zelenskom sa stvarnim činjenicama o prodaji nekadašnjeg nacističkog paradnog automobila u SAD.

Činjenice dolaze iz članka u pravim američkim novinama, Sijetl tajmsu, koji je u februaru 2018. objavio da se Mercedes-Benz 770K nakratko pojavio na području Sijetla nakon što je mjesec dana ranije stavljen na aukciju u Skotsdejlu u Arizoni.

Iako vozilo nije prodato na aukciji, ubrzo je pronašlo kupca. Nakon toga, „Hitlerov automobil“ je nakratko istovaren iz kamiona u Medini, bogatom predgrađu Sijetla, gdje je privukao pažnju lokalnog stanovnika, koji je o tome govorio za Sijetl tajms. Kasnije je automobil vjerovatno pretovaren u kamion i odvezen.

Direktor aukcijske kompanije „Worldwide Auctioneers“, Rod Igan (njegovo ime je spomenuto i u lažnoj priči o Sijetl tribjunu), odbio je da Sijetl tajmsu kaže ime kupca automobila, pozivajući se na ugovor o neotkrivanju podataka.

Ipak, Igan je rekao da je krajnja destinacija automobila „veoma, veoma daleko“ izvan SAD.

Članak Sijetl tajmsa takođe je citirao izvještaj njemačkih medija da je šest takvih automobila kupio ruski milijarder 2009. godine. Među njima je i vozilo spomenuto u lažnom članku.

Lažna priča o Zelenskom i „Hitlerovom autu“ takođe je podsjetila na scenu iz američke komedije „Rat Race“ iz 2001. godine, u kojoj glumac Džon Lovic krade Hitlerov paradni automobil iz izmišljenog muzeja nacističkog SS oficira Klausa Barbija, a zatim njime udara u prisutne na okupljanju američkih ratnih veterana iz Drugog svjetskog rata.

Upitan da li je upoznat sa filmom i scenom, Djugan je odgovorio: „To je zlatna komedija.“