Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je za Bi-Bi-Si (BBC) da će Ukrajina možda morati da se odrekne zemlje kao dio mirovnog sporazuma sa Rusijom, usred sve većeg pritiska predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa da Ukrajina prihvati teritorijalne ustupke.
„Jedan od scenarija je… da se odreknemo teritorije. Nije fer. Ali za mir, privremeni mir, možda može biti rješenje, privremeno“, rekao je Kličko.
Međutim, 53-godišnji bivši bokserski šampion koji je postao političar naglasio je da ukrajinski narod „nikada neće prihvatiti okupaciju“ Rusije.
On je govorio nekoliko sati nakon što je u napadu ruskih raketa i dronova na Kijev poginulo 12, a povrijeđeno više od 80 ljudi.
Bio je to jedan od najsmrtonosnijih ruskih napada na ukrajinsku prijestonicu posljednjih mjeseci.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je invaziju na Ukrajinu u punom obimu 2022. godine, a Moskva trenutno kontroliše oko 20 odsto ukrajinske teritorije.
Govoreći danas u programu BBC Radija 4 iz svoje kancelarije u centru Kijeva, Kličko je istakao da je „odgovoran za glavni grad Ukrajine“, opisujući ga kao „srce“ ratom razorene zemlje.
On je rekao da bi predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski mogao biti primoran da preduzme „bolno rješenje“ za postizanje mira.
Gradonačelnik Kijeva je sada jedan od najviših ukrajinskih političara koji javno ukazuje da će njegova zemlja možda morati da se odrekne teritorije, iako privremeno, navodi BBC.
Na pitanje da li je Zelenski sa njim razgovarao o detaljima mogućeg dogovora, Kličko je otvoreno odgovorio: „Ne“.
„Predsjednik Zelenski (to) radi sam. To nije moja funkcija“, dodao je on.
Kličko i Zelenski su politički protivnici. Gradonačelnik Kijeva je više puta optuživao predsjednika i njegov tim da pokušavaju da potkopaju njegov autoritet.
Pozivajući se na sukom između Zelenskog i Trampa u Bijeloj kući u februaru, Kličko je sugerisao da bi se o ključnim pitanjima između najviših političara bolje razgovaralo „bez video kamera“.
Ranije ove nedjelje, Tramp je optužio Zelenskog da šteti mirovnim pregovorima, nakon što je ukrajinski lider ponovo odbacio priznanje ruske kontrole nad Krimom, južnim ukrajinskim poluostrvom koje je Moskva nelegalno anektirala 2014.
Tramp je rekao da je Krim „izgubljen prije mnogo godina“ i da trenutno „nije čak ni tema za diskusiju“.
Ali Zelenski je ukazao na „Krimsku deklaraciju“ Trampovog nekadašnjeg državnog sekretara Majka Pompea iz 2018. u kojoj se kaže da SAD „odbacuju pokušaj aneksije Rusije“.
Ukrajina i njeni evropski saveznici su posljednjih nedjelja izrazili zabrinutost zbog onoga što mnogi na kontinentu vide kao Trampovo otopljavanje odnosa sa Rusijom Vladimira Putina.