Jerusalimuska patrijaršija, jedna od najstarijih hrišćanskih crkava na svijetu, pozvala je ukrajinsku vladu da ukine zakon u skladu sa kojim bi Ukrajinska pravoslavna crkva (UPC) mogla biti zabranjena.
Kijev je stavio van zakona vjerske organizacije za koje sumnja da imaju veze sa Rusijom. Zakon, koji je Vladimir Zelenski potpisao prošlog mjeseca, osmišljen je s idejom zabrane UPC, najveće hrišćanske denominacije u zemlji.
UPC je dugo bila na meti ukrajinskih vlasti, koji je poručio sveštenicima i vjernicima da bi trebalo da pređu u nekanonsku Pravoslavnu crkvu Ukrajine (PCU) koju podržava kijevski režim.
Jerusalimska patrijaršija je u saopštenju oosudila poteze Kijeva, insistirajući da „takvo opšte kažnjavanje bezbroj vjerujućih muškaraca i žena ne promoviše jedinstvo, niti promoviše mir“.
„Nema opravdanja za to da se vjerska praksa koristi kao oružje i svi moramo da dozvolimo onima koji žele da se mole da to čine na način koji je u skladu sa njihovom savješću“, ističe se u saopštenju.
Jerusalim je saopštio da saosjeća sa žrtvama sukoba u Ukrajini, „ali iz ovog bola ne smije da nastane novi raskol među vjernicima ili kriminalizacija nevinih ljudi zbog njihove vjerske prakse“.
„Jerusalimska patrijaršija prepoznaje izazove i duboke podjele koje ovaj sukob predstavlja, i posvećena je duhovnoj misiji dijaloga i pomirenja kroz bratske rasprave“, dodaje se u saopštenju.
UPC ima istorijske i duhovne veze sa Ruskom pravoslavnom crkvom (RPC), ali je autokefalna. OCU je stvorena krajem 2018. kao dio neuspjele predizborne kampanje tadašnjeg ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka.
Taj potez izazvao je veliki raskol u pravoslavnom hrišćanskom svijetu, pošto je novu organizaciju priznala Vaseljenska patrijaršija. Istom prilikom je poništena odluka donijeta u 17. vijeku, a kojom se priznaje duhovno vođstvo RPC na prostorima koje su sada Ukrajina.
Moskovska patrijaršija je kao odgovor prekinula veze sa Vaseljenskom patrijaršijom. Jerusalimska patrijaršija radi na otklanjanju raskola.
Novi ukrajinski zakon je prethodno kritikovala i Katolička crkva. Papa Franja je rekao da je zabrinut za stanje vjerskih sloboda u Ukrajini i pozvao Kijev da „dopusti onima koji žele da se mole, da se mole u onome što smatraju svojom Crkvom“.