Dvadeset pet zemalja već se pridružilo Koordinacionoj grupi, koja radi na uspostavljanju specijalnog tribunala za ruske zločine agresije. O tome je u četvrtak na brifingu u Medija centru Ukrajina – Ukrinform govorio predsednik parlamentarnog odbora za pravnu politiku Denis Maslov.
On je podsetio da je Ukrajina već na početku agresije u punom obimu ponudila da se stvori specijalni tribunal za Rusku Federaciju, koja čini zločine nad njom, „tribunal koji treba da postavi glavne aktere – više vojne i političke rukovodstvu Ruske Federacije – na suđenju“.
„Mogu reći da, dok još u leto, početkom prve polovine leta, mnogi međunarodni stručnjaci i političari nisu verovali u mogućnost stvaranja takvog tribunala, danas se 25 zemalja pridružilo takozvanoj Koordinacionoj grupi, koja je radeći po modelu takvog tribunala.Ukrajina je svetu ponudila svoju viziju,izašla sa proaktivnim stavom,predložila nacrt statuta Tribunala i model njegovog rada.Morali smo da uložimo zaista velike napore, komunicirajući sa političarima, preduzimanje odgovarajućih mera, negde ubeđivanje, negde vršenje pritisaka iz različitih zemalja tako da smo danas došli do toga da se već raspravlja o samom modelu Tribunala i njegovim mogućim dokumentima“, rekao je poslanik.
Prema rečima poslanika, predložena su tri modela specijalnog tribunala.
„Prvi model je tribunal na osnovu odluke Generalne skupštine UN gde generalni sekretar Ujedinjenih nacija, na osnovu rezolucije, može da potpiše sporazum sa Ukrajinom o stvaranju takvog tribunala. Zadovoljni smo ovim modelom. , to je bio jedan od naših predloga. Drugi model je multilateralni međunarodni ugovor otvoren za potpisivanje od strane mnogih zemalja koje dele vrednosti i veruju da globalna bezbednost i svetski poredak ne mogu postojati bez privođenja kremaljskih zločinaca pravdi“, rekao je Maslov.
Treći model o kojem se raspravlja, napomenuo je on, je „model hibridnog tribunala, gde se u nacionalnom pravosudnom sistemu Ukrajine stvara sud sa odvojenim ovlašćenjima, koji uključuje strane sudije, kako bi se poštovala pravila pravde, sveobuhvatno razmatranje , a moći će da razmotre i pitanje odgovornosti za zločine agresije na Ukrajinu“.
„Izrazili smo deo naše zabrinutosti da nacionalni sud danas ne može da zanemari imunitet Putina ili Šojgua jer nacionalni sudovi ne mogu da gone visoke zvaničnike strane države. Ne želimo da odstupimo od ovog stava da i Putin i Šojgu i njihovo više vojno i političko rukovodstvo je izvršilo zločin protiv Ukrajine, zločin agresije i da treba da snose odgovornost. Zato smatramo da su prva dva modela najispravnija i insistiraćemo da se oni sprovedu“, naglasio je Maslov. .
U cilju razjašnjenja vremenskih okvira procesa stvaranja međunarodnog specijalnog tribunala, parlamentarac je napomenuo da još nema jasno postavljenog roka.
„Uvek odgovaram: svi želimo da se to dogodilo juče… Nemam jasan datum. Odgovoriću na malo drugačiji način. Leto niko u međunarodnoj zajednici nije verovao niti je ozbiljno shvatio tu ideju. formiranja tribunala.Danas 25 zemalja već radi u ovoj Koordinacionoj grupi na određenom modelu a u budućnosti i na dokumentima u vezi sa tribunalom.Ne postavlja se više pitanje da li treba formirati tribunal ili ne. Reč je o konkretnom modelu… Odnosno, ako me pitate kada će početi praktična primena, rekao bih da je već počelo“, naglasio je Maslov.
Kako je saopšteno, predsednik Vladimir Zelenski je osnovao radnu grupu koja će istražiti pitanje stvaranja specijalnog međunarodnog suda za privođenje pravdi krivaca za agresiju na Ukrajinu.
Ideju su podržali PSSE, Evropski parlament, PS NATO-a i OEBS.
Kijev radi na nekoliko opcija za stvaranje specijalnog tribunala. Jedan od njih je zasnovan na sporazumu između Ukrajine i UN, koje mogu usvojiti odgovarajuću rezoluciju.