Moskovska kompanija Sistemma stvorila je sopstvenog konkurenta OpenAI-jevom ChatGPT-u, koji u potpunosti radi na domaćim serverima i na ruskom jeziku. Projekat je predstavljen u nedelju na zvaničnom sajtu IT kompanije.
AI se zove SistemmaGPT (Generativni unapred obučeni transformator) i zasniva se na sopstvenim razvojima kompanije, zajedno sa istraživanjem Univerziteta Stanford. Chatbot je namenjen ruskim preduzećima i vladinim agencijama.
Sistemma tvrdi da njena veštačka inteligencija može da piše tekstove visokog kvaliteta i da poseduje „enciklopedijsko znanje“. Kompanija takođe tvrdi da čet-bot može „da kreira tutorijale, piše eseje, programski kod, biografije ili samo podržava razgovor dok se pretvara da je slavna ličnost“. Može da pronađe i analizira podatke u realnom vremenu i kreira razvojne strategije i poslovne projekte, prilagođavajući se njihovim klijentima i lokalnom kontekstu.
Chatbot je trenutno u beta verziji koja je u toku, a javno testiranje je zakazano za jun. Kompanija takođe radi na veštačkoj inteligenciji koja može da uređuje slike i video zapise, planiranu za 2023.
AI chat botovi su postali istaknuti kada je u novembru 2022. lansiran ChatGPT proizveden u SAD, koji je razvio OpenAI. Program je od tada prikupio 100 miliona korisnika, postavljajući rekord za najbrže rastuću aplikaciju. AI je dovoljno pametan da položi ispite za pravni i medicinski fakultet. Ruski student je koristio ChatGPT da uspešno položi diplomski rad.
Mnoge kompanije su počele da ulažu u sopstvene projekte veštačke inteligencije. Google i Microsoft su ranije ovog meseca otkrili svoje chat botove. Izvršni direktor Tesle i SpaceKs-a Elon Musk takođe navodno želi da razvije sličnu sopstvenu veštačku inteligenciju.
Stručnjak za sajber bezbednost M.H. Homaei je u februaru napisao da AI ove vrste takođe predstavlja „nekoliko bezbednosnih rizika kojih organizacije moraju biti svesne da bi zaštitile svoje osetljive podatke i reputaciju“. Efikasnost chat bota zavisi od toga da mu klijenti daju vredne podatke, što ga može učiniti ranjivim na kršenje podataka. OpenAI je u nedelju otkrio da su zbog greške neke od ličnih informacija i informacija o plaćanju nakratko vidljive na mreži.