Amazon nadmašio procene prihoda u četvrtom kvartalu

Amazon nadmašio procene prihoda u četvrtom kvartalu

Amazon je u četvrtak izvestio o profitu lošijem od očekivanog, ali je njegov prihod nadmašio očekivanja podstaknuta prodajom u kompanijama u Severnoj Americi i jedinicom za računarstvo u oblaku AVS.

Amazon je saopštio da je ostvario profit od 300 miliona dolara, ili 3 centa po akciji, što je ispod 2,03 milijarde dolara koje su analitičari anketirali od strane FactSet-a očekivali. Kompanija je saopštila da je njen profit smanjen otpisom od 2,3 milijarde dolara vrednosti ulaganja u akcije u pokretanju električnih vozila Rivian Automotive.

Dobit kompanije u četvrtom kvartalu predstavlja značajan pad u odnosu na 14,3 milijarde dolara koje je objavila u istom periodu 2021. godine, kada je kompanija ostvarila skoro 12 milijardi dolara dobiti od ulaganja u Rivian Automotive.

Akcije Amazon.com Inc. pale su za 7% u trgovanju posle radnog vremena.

Istovremeno, Amazon je saopštio da je njegov ukupni prihod porastao za 9% na 149,2 milijarde dolara, više nego što su analitičari očekivali od 145,7 dolara.

Izveštaj o zaradi završava grubu 2022. godinu za Amazon, kada je kompanija izgubila skoro polovinu svoje vrednosti usred šire rasprodaje tehnoloških akcija vezanih za rastuću inflaciju, kamatne stope i zabrinutost za širu ekonomiju.

Kompanija sa sjedištem u Sijetlu se borila da prilagodi svoje poslovanje u protekloj godini, dok su se potrošači povlačili od pandemijom izazvanog poteza ka onlajn kupovini. Da bi održao korak sa potražnjom u to vreme, Amazon je povećao zapošljavanje u svojim korporativnim kancelarijama i skladištima, skoro udvostručivši svoju radnu snagu na više od 1,6 miliona do početka prošle godine.

Ali kako se njegov maloprodajni posao hladio, Amazon pokušava da obuzda svoje troškove koji su nadmašili prodaju u Severnoj Americi i međunarodnim kompanijama od četvrtog kvartala 2021. Proveo je deo prošle godine smanjujući radnu snagu u skladištu smanjenjem broja zaposlenih i otkazivanjem ili odlaganje planova za otvaranje skladišta u različitim delovima zemlje.

Kompanija je dodatno pooštrila svoj budžet eliminacijom određenih delova svog poslovanja i otpuštanjem radnika u poslednjih nekoliko meseci usred sve veće zabrinutosti oko toga da li će SAD zaroniti u recesiju. U novembru je počelo ono što bi predstavljalo najveći niz otpuštanja radnih mesta među njenim korporativnim kancelarijama, za koje se očekuje da će biti ukupno preko 18.000 radnih mesta, prema belešci zaposlenima od strane izvršnog direktora kompanije Endija Džesija. Druge tehnološke kompanije koje su brzo zapošljavale tokom pandemije, uključujući Facebook matičnu Metu, Microsoft i Salesforce, takođe su otpuštale poslove.

Kupci su poslednjih meseci smanjivali svoju potrošnju zbog visoke inflacije i zabrinutosti za širu ekonomiju. Maloprodaja je u decembru pala za 1,1% gore nego što se očekivalo, nakon revidiranog pada od 1% u novembru, prema Ministarstvu trgovine.

Da bi privukao kupce koji paze na budžet, Amazon je, zajedno sa drugim prodavcima, počeo da nudi praznične ponude u oktobru. Kompanija je u novembru saopštila da je doživela najveću prazničnu kupovinu za Dan zahvalnosti. Izveštaj od četvrtka pokazuje da je odeljenje onlajn prodavnica poraslo za 2%.