Inicijativa je dio plana kojim bi budžet Stejt departmenta bio smanjen za skoro 50 odsto, izjavila su dva neimenovana zvaničnika. Takođe, navodno, predlaže smanjenje međunarodnih mirovnih operacija, sve obrazovne i kulturne razmjene Stejt departmenta i ukidanje humanitarne pomoći i globalnih zdravstvenih programa za više od 50 procenata.
Izvori AP-a potvrdili su predlog, ali su naglasili da mora proći više krugova pregleda prije nego što bude podnijet Kongresu na odobrenje. Jedan visoki američki zvaničnik nazvao je okvir budžeta „agresivnim“ u svojim ciljevima smanjenja troškova.
Odgovarajući na pitanja o objavljenom planu za smanjenje finansiranja NATO-a, portparolka Stejt departmenta Tami Brus je insistirala da SAD ostaju u potpunosti posvećene vojnom bloku. Ona je, međutim, naglasila da Vašington ne vidi NATO kao oruđe za vođenje rata, već kao sredstvo odvraćanja.
„Želimo da budemo sigurni… da zemlje u NATO-u zaista mogu da ispune misiju NATO-a, a to je odvraćanje. To nije da pomaže u ratovima ili da pomaže u borbi protiv njih… NATO je trebalo da bude skup entiteta koji će sprečiti loše aktere da urade lošu stvar“, rekla je ona.
Trampova administracija je više puta pritiskala članice NATO-a da povećaju svoje izdatke za odbranu, tvrdeći da SAD snose neproporcionalni dio tereta. Tramp je upozorio da SAD možda neće braniti članice NATO-a koje ne ispune ciljeve potrošnje.
Potpredsjednik Džej Di Vens je poručio da Evropa ne može da ostane „trajni bezbednosni vazal“ SAD, tvrdeći da trenutna situacija ne koristi ni Americi ni evropskim zemljama.