Zaoštrava se situacija u Nigeru: Vojna hunta u Nijameju sprema se za moguću stranu vojnu intervenciju

Zaoštrava se situacija u Nigeru: Vojna hunta u Nijameju sprema se za moguću stranu vojnu intervenciju

Situacija u Nigeru prijeti da izmakne kontroli. Vojna hunta, koja i dalje u zatočeništvu drži predsjednika Mohameda Bazuma, zatvorila je vazdušni prostor do daljeg jer, kako su naglasili, jedna strana država sprema invaziju na njenu teritoriju u saradnji sa Ekonomskom zajednicom zapadnoafričkih država (Ekovas). U međuvremenu, rok od nedelju dana, koji je Ekovas dao novom rukovodstvu Nigera na čelu sa generalom Abdurahamanom Tijanijem da oslobode Bazuma ili će, u suprotnom, upotrijebiti silu, istekao je, ali do najavljene vojne intervencije nije došlo.

Razlog je, kako je objavio američki „Volstrit džurnal“, pozivajući se na neimenovane izvore iz Ekovasa, to što ovaj blok još nije spreman za operaciju u punom obimu.

– U ovom trenutku moramo da pojačamo snage naših jedinica prije nego što učestvujemo u takvoj vojnoj akciji. Njen uspjeh zavisi od dobre pripreme – rekao je za američki list visoki zvaničnik iz jedne od 15 zemlja Ekovasa.

On je poručio da će Ekovas nastaviti da pritiska huntu ekonomskim sankcijama i da će od drugih međunarodnih tijela, kao što je Afrička unija, tražiti da se pridruže sankcijama.

Hunta je posle zabrane preleta upozorila da će svako narušavanje vazdušnog prostora Nigera rezultirati snažnom i trenutnom reakcijom.

– Suočeni sa prijetnjom intervencije koja postaje sve jasnija iz susjednih zemalja, vazdušni prostor Nigera je zatvoren do daljeg. Pozivamo naše ćerke i sinove da budu spremni da brane državu, kao što su spremne i oružane snage Nigera – izjavio je portparol hunte Amadu Abdramane.

Vojska tvrdi da su neprijateljske regionalne snage već izvršile raspoređivanje u pripremi za intervenciju u dvije neimenovane zemlje Centralne Afrike. Hunta je pomoć tokom vikenda zatražila od ruske paravojne jedinice „Vagner“, ali ove tvrdnje nisu potvrđene. Francusko MIP ranije je saopštilo da je „Vagner“ bio u kontaktu sa vođama puča u Nigeru, ali da nije jasno da li su se dvije strane dogovorile o partnerstvu.

– Vidimo da je „Vagner“ u oportunističkoj i predatorskoj logici, pa bi mogli biti u iskušenju da iskoriste cijelu situaciju – rekao je portparol francuskog MIP.

U iščekivanju potencijalnog sukoba, skrštenih ruku ne sjedi ni hunta. Oružane snage Nigera, kako je juče prenio Si-En-En, dovele su pojačanje u glavni grad tokom vikenda. Prema izvorima američke TV, konvoj od oko 40 kamioneta stigao je u Nijamej sa trupama iz drugih djelova zemlje.

Francuska i Kina pozvale su juče svoje građane da ne putuju u Niger.

– Francuski državljani u Nigeru treba da budu izuzetno oprezni. Neophodno je ograničiti putovanja, držati se podalje od bilo kakvih okupljanja i redovno se informisati o situaciji – navodi se u saopštenju francuskog MIP.

Iz ambasade Kine u prijestonici Nigera Nijameju, takođe su apelovali da se građani uzdrže od putovanja, osim ako je neophodno. Dodali su da državljani Kine koji se nalaze u Nigeru treba da napuste tu zemlju ili da se vrate kući. A njemačko ministarstvo odbrane poručilo je da je riječ o velikoj smetnji za Bundesver, jer je zabranom preleta poremećeno povlačenje njemačkih trupa iz susjednog Malija.

Koja strana država priprema navodni napad na Niger, lideri hunte nisu željeli da otkriju. No, sumnja se da bi zapadne zemlje ovdje imale glavnu ulogu, uz podršku nigerskih susjeda. Francuska, čiji je Niger bio kolonija do 1960. godine, kao i SAD, ovde imaju svoje vojne baze i svaka po više od 1.000 vojnika. Obe zemlje i pored evakuacije civila i osoblja iz svojih ambasada nisu povukle svoje trupe iz zapadnoafričke zemlje.

Niger, s druge strane, ima podršku od susjeda Burkine Faso i Malija, gdje je vlast takođe u rukama vojske. Oni su već upozorili da će svaku vojnu intervenciju u Nigeru shvatiti kao napad na te dvije države.

Na hiljade građana koji podržavaju vojni puč i njene lidere okupili su se u nedelju na mitingu u glavnom gradu Nijameju koji je organizovala hunta. Visoki zvaničnik hunte, general Mohamed Toumba, poručio je okupljenima da ostanu „mobilisani“.

– Svi ćemo stajati i boriti se kao jedan narod – istakao je Toumba.

Uranijum, zlato, nafta

IAKO važi za jednu od najsiromašnijih država na svijetu, Niger je zemlja bogata rudnim bogatstvima. Na prvom mjestu je uranijum, s obzirom na to da je Niger sedmi najveći svjetski proizvođač ove rude. Ali, tu je zlato, srebro, ugalj, cement, gips, krečnjak i kalaj. Ova zapadnoafrička država bogata je sirovom naftom i prirodnim gasom.