Vrhovni sud Poljske, kontroverzno novo Odjeljenje vanredne kontrole i javnih pitanja, potvrdio je danas poslije burne javne sjednice da važe razultati predsjedničkih izbora 18. maja i 1. juna kada je sa minimalnom razlikom od manje od 370.000 glasova prednosti pobijedio kandidat opozicije, konzervativni nacionalista Karol Navrocki.
„Vrhovni sud, njegovo Odjeljenje vanredne kontrole i javnih pitanja u plenumu, usvojio je rješenje da su predsjednički izbori važeći. Vrhovni sud potvrđuje izbor Karola Navrockog“, saopštio je predsjednik Vrhovnog suda Kšištof Vjak.
Državna izborna komisija našla je nepravilnosti na nekim biralištima, ali ne toliko da bi to moglo da ospori rezultat izbora i predložila je u izvještaju da se izbori priznaju, a glasovi prebroje samo na malom broju birališta.
Državna izborna komisija takođe je zatražila, a isti zahtjev je podnio i generalni tužilac, ministar pravde Adam Bodnar, da o ishodu ne odlučuje to odjeljenje, koje ni poljska vlada, ali na osnovu više presuda nezavisnim sudom ne smatra ni Sud Evropske unije, ni Evropski sud za ljudska prava u Strazburu jer su u njemu samo nove sudije koje je izabrao politizovani Savjet za pravosuđe pod kontrolom sadašnje opozicione populističke stranke Pravo i Pravda.
Vrhovnom sudu je stiglo 54.645 prigovora, najviše za posljednjih 20 godina, od čega su 49.500 prigovori građana sačinjeni prema formularu koji je na internetu objavio poslanik vladajuće koalicije Roman Gjertih koji zahtjeva prebrojavanje glasova sa svih birališta.
Vrhovni sud je jednostavno ignorisao te desetine hiljada prigovora, provjerio samo 28 i ocijenio da je osnovan svega 21.
Između ostalog i sa najmanje 12 birališta gdje su komisije broj glasova koje je dobio liberalni gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski jednostavno pripisali Navrockom i tako mu umjesto poraza na tom biralištu obezbijedili pobjedu što se dešavalo i na drugim biralištima.
Sud je kao neosnovane odbacio i prigovore utemeljene na analizama statističkih anomalija u raspodjeli glasova kandidata iz prvog kruga 18. maja u drugom krugu 1. juna koje su pokazale da bi samo Navrocki dobijao glasove svih preostalih kandidata, što je nemoguće.
Generalni tužilac zahtijevao je da se prebroje glasovi sa 1.400 od preko 30.000 birališta, a pokrenuo je postupak, nezavisno od Vrhovnog suda da se provjere glasovi iz 269 okružnih biračkih komisija.
„To možda ne bi uticalo na krajnji ishod izbora, ali ima suštinski značaj za legitimitet izbornog procesa. Razmatranje prigovora sud je izveo samo kozmetički. Ne može to tako da jako važan izbor predsjednika koji ima mandat nekoliko godina bude osporavan zbog nepravilnosti u razmatranju prigovora“, kazao je Bodnar.
Iako tužilaštvo nastavlja provjeru zapisnika sa glasanja na nekim biralištima ništa ne stoji na putu inauguraciji Karola Navrockog 6. avgusta kada treba da preuzme funkciju.
Ispred Vrhovnog suda okupile su se dvije suprotstavljene grupe demonstranata, razdvojene kordonom policije, pristalice opozicione desnice i Navrockog kako kažu da pripaze da im sud ne ukrade pobjedu, a pristalice vlade da protestuju i zahtjevaju ponovo prebrajanje glasova.