Uprkos suzavcu, demonstranti u Peruu obećavaju da će nastaviti sa demonstracijama

Uprkos suzavcu, demonstranti u Peruu obećavaju da će nastaviti sa demonstracijama

Hiljade demonstranata izašlo je u petak na ulice glavnog grada Perua i dočekani su sa suzavcem drugi dan zaredom, dok su demonstranti jasno stavili do znanja da će nastaviti sa mobilizacijom da zahtevaju ostavku predsjednika Dine Boluartea. .

Mnogi demonstranti u Limu stigli su iz udaljenih andskih regiona, gde su desetine poginule u nemirima koji su zahvatili velike delove zemlje otkako je Pedro Kastiljo, prvi vođa Perua iz ruralnog andskog porekla, smenjen i zatvoren nakon što je pokušao da raspusti Kongres. prošlog meseca.

„Dina, daj ostavku već! Šta hoćeš od našeg Perua?“ rekao je Hose Luis Ajma Kuentas (29), koji je putovao oko 20 sati da bi stigao do glavnog grada zemlje iz južnog regiona Puno, koji je bio mesto najsmrtonosnijeg državnog nasilja u poslednjih mesec dana. „Ostajemo dok ona ne podnese ostavku, do raspuštanja Kongresa, dok ne budu novi izbori, inače ne idemo nigde.

Do nedavno, protesti su uglavnom bili u južnom regionu Perua, sa ukupno 55 poginulih i 700 povređenih u nemirima, uglavnom u sukobima sa snagama bezbednosti.

Demonstranti sada žele da Lima, u kojoj živi oko jedne trećine peruanske populacije od 34 miliona, bude žarište demonstracija koje su počele kada je Boluarte, koji je tada bio potpredsednik, položio zakletvu 7. decembra da zameni Kastilja. Protesti su izazvali najgore političko nasilje u zemlji u više od dve decenije.

Na početku protesta u petak, demonstranti su izgledali organizovanije nego prethodnog dana i zauzeli su ključne puteve u centru Lime mašući zastavama uz skandiranje: „Prolivena krv nikada neće biti zaboravljena“, „Narod ne odustaje, ” i druge parole.

Policija je delovala borbenije nego prethodnog dana, a nakon što je bdela nad demonstrantima koji su bili blokirani na ulicama u centru grada, počela je da ispaljuje suzavac.

Ispaljivanje suzavca je takođe delovalo neselektivnije. Grupa demonstranata koja je sedela na trgu ispred Vrhovnog suda, a da nije izazvala nerede, iznenada je morala da počne da trči dok je policija koja se približavala ispaljivala suzavac koji je ispunio prostor dimom, a oštar miris je prožimao vazduh.

„Ogorčena sam, besna“, rekla je Madai Pardo Kintana (48) dok je demonstrantima nudila vodu pomešanu sa sodom bikarbonom kako bi isprala oči od suzavca. „Oni žele da ih poštujemo, ali ako bi oni dali primer i poštovali nas, i mi bismo ih više poštovali.

Pardo je došao u Limu da protestuje protiv Boluartea iz centralne provincije Čančamajo i obećao da će ostati u prestonici dok predsednik ne pristane da podnese ostavku.

Bes na policiju bio je konstantan tokom marša dok su demonstranti vikali „ubice“ kada su prolazili pored redova policajaca koji su nosili šlemove i podigli štitove.

Nekoliko blokova dalje, Doris Pacori, 56, stajala je između policajaca i demonstranata kojima je onemogućen pristup Kongresu.

„Oni su sluge korumpiranih, kukavice s njima, ali uvredljive prema narodu“, Pacori, koji je držao natpis na kojem je pisalo: „Dina ubica“.

Kako je pala noć, demonstranti su se sukobili sa policijom, dok su neki demonstranti bacali flaše sa vodom napunjene kamenjem na policajce.

Demonstranti su bili posebno bijesni na Boluartea zbog prkosnog govora koji je održala u četvrtak uveče u kojem je optužila demonstrante za podsticanje nasilja, obećala da će krivično goniti demonstrante i upitala odakle im finansiranje.

„Želite da prekršite vladavinu zakona, želite da generišete haos tako da unutar tog haosa i konfuzije preuzmete vlast“, ​​rekao je Boluarte u četvrtak uveče.

„Dama je veoma hladna, nema osećanja, nema saosećanja za druge ljude“, rekao je Pardo.

Boluarte je rekla da podržava plan za održavanje novih izbora 2024. godine, dve godine pre roka, ali demonstranti jednoglasno kažu da to nije dovoljno brzo, posebno imajući u vidu sve smrtne slučajeve poslednjih nedelja.

Protesti i sukobi sa organima za sprovođenje zakona desili su se i u drugim delovima zemlje.

U Arekipi, drugom gradu u Peruu, policija se sukobila sa demonstrantima koji su pokušali da upadnu na aerodrom.

Takođe u južnom Peruu, multinacionalna kompanija Glenkor odlučila je da privremeno zatvori svoj rudnik bakra Antapacai nakon što su demonstranti napali lokaciju.

Kastiljo, politički novak koji je živeo u dvospratnoj kući od ćerpiča u visoravni Anda, izneo je tesnu pobedu na izborima 2021. koji su potresli politički establišment Perua i ogolili duboke podele između stanovnika glavnog grada i davno zanemarenog sela .