Svako malo plastično pakovanje bilo je jedva veličine nokta i težilo je svega 0,2 grama. Ipak, kese sa belim prahom koje je policija zaplenila u jednom briselskom podrumu bile su još jedan pokazatelj da porast ponude kokaina i kreka snažno pogađa Evropu.
A sa njim dolazi i nasilje nad drogom bez presedana u Belgiji i Holandiji, čije su se luke Antverpen i Roterdam pokazale kao glavna kapija za latinoameričke kokainske kartele na kontinent.
U Belgiji, ministar pravde je primoran da živi u sigurnoj kući, van domašaja narko-bandi. U Holandiji su ubistva pogađala sve istaknutije ljude, a sumnja se da je razlog zbog kojeg je holandska prestolonaslednica morala da napusti studentski život i vrati se kući povezan i sa pretnjama narkobosova.
„Skoro da to moramo da vidimo kao rat“, rekao je Aukje de Vris, holandski državni sekretar za carinu.
Zvaničnici u severnoj belgijskoj luci Antverpen objavili su u utorak još jedan godišnji rekord u zapleni kokaina prošle godine: 110 tona, 23% više u odnosu na 2021. i više nego dvostruko više od količine zaplenjene pre pet godina.
„To nas je zaprepastilo“, rekao je belgijski ministar finansija Vincent Van Peteghem. „To takođe znači da droga koja ulazi u Evropu (neotkrivena) preko naših luka takođe raste. I to, naravno, ima ogroman uticaj“, rekao je on za Asošijeted pres.
Jer sa kokainom ne dolazi samo zavisnost, propadanje i smrt, već i nasilje i sukob bandi.
U protekle tri godine Antverpen je pretrpeo desetine napada granatama, požara i malih bombi često povezanih sa bandama koje pokušavaju da prekinu uspešnu trgovinu kokainom.
U ponedeljak uveče, grad poznatiji po slikaru Peteru-Polu Rubensu i čuvenoj modnoj školi video je smrtonosnu pucnjavu u dete, verovatno nesvesnu žrtvu rata protiv droge.
„Devojka od jedva 11 godina koja očigledno nema nikakve veze sa kriminalnim grupama sada je žrtva narko terora koji postaje sve nemilosrdniji“, rekao je tužilac Antverpena Frenki De Kejzer.
Situacija u Belgiji je postala toliko loša da se čak i ministar pravde Vincent Van Kuikenborn krije nakon što su se pojavili dokazi da bi narko-bande možda želele da ga kidnapuju, ili još gore.
I u Holandiji, gde se nalazi svetska luka Roterdam, ubistva i zastrašivanje postaju sve češći jer narko-bosovi idu u ekstremne mere da zaštite svoj deo tržišta vrednog više milijardi evra (dolara). A prošle godine je tamo zaplenjeno 50 tona kokaina što je, u kombinaciji sa Antverpenom, napravilo još jednu rekordnu godinu.
Među poznatim žrtvama ubistva u Holandiji poslednjih godina bili su advokat koji je zastupao svedoka na suđenju narko-gangsterima i kriminalistički reporter Peter R. de Vries, koji je bio od poverenja istog svedoka.
Neutvrđene pretnje naslednici holandskog prestola, princezi Amaliji, naterale su je prošle godine da napusti studentski život u Amsterdamu i vrati se kući. Navodno je takođe pojačana bezbednost oko premijera Marka Rutea. U oba slučaja, sumnja se da je kriminal vezan za drogu faktor.
A na mestima poput Brisela, gde bi nasilje moglo biti manje spektakularno, kokain i krek počinju da deluju jezivo u oblastima kao što je Marolles, komšiluk koji je toliko neobičan da je figurirao u Tintinovim crtanim avanturama.
Glavni policijski inspektor za susedstvo, Kris Verborg, rekao je da južnoamerički kokain „izgleda da je – ili izgleda da je postao – nova normala”.
Verborg kaže da cena osnovnog proizvoda u Kolumbiji iznosi oko 500 evra (536 dolara) po kilogramu. Kilogram gotovog proizvoda na belgijskim ulicama može da se pretvori u oko 70.000 evra.
„To je ogromna količina novca koju možete relativno lako zaraditi“, rekao je on.
Zbog toga, zaplene u desetinama tona u Antverpenu i Roterdamu i dalje mogu predstavljati izgubljenu bitku u višemilionskoj globalnoj trgovini od latinoameričkih država Kolumbije, Perua i Bolivije do većih gradova Evrope.
Briselski Marolles teško da je nula u toj trgovini i mnogi od 11.000 ljudi koji žive u njegovom nizu uskih ulica su među najsiromašnijim u gradu od 1,2 miliona.
Ipak, poslednjih meseci su traženi zbog prodaje kokaina i kreka. Verborg je rekao da se svaka mala doza od 0,2 grama prodaje za 20 evra, na dohvat ruke čak i prosjaku koji traži trenutno zadovoljstvo za koga je tradicionalna doza od 0,8 grama koja košta 50 evra preskupa.
„Oni zaista ciljaju na beskućnike“, rekao je Verborg. U svetu prodavaca kokaina, to ima ekonomskog smisla.
Popravljači ponekad prodaju gotov krek za pušenje na ivičnjacima nekada mirnih ulica, čak i na stanici metroa sa porodicama koje prolaze. Bande počinju da zastrašuju lokalno stanovništvo da ne vrište, gađaju kamenjem policijske kombije u prolazu i pokušavaju da pretvore ulice u zabranjene zone za policiju – za koje Verborg naglašava, ne popuštaju.
Od sredine oktobra u komšiluku je bilo 115 uhapšenih. Međutim, moć bandi je tolika da u roku od pola sata novi prodavac može biti na istom uglu.
I sve više, mladi su privučeni rastućom trgovinom. „Pre nekoliko godina nikada nismo videli nekoga ko je imao 12 ili 14 godina. Sada ih vidimo da su manje-više deo bandi“, rekao je Verborg kako rade stvari kao što su zamerke.
Samo prošle nedelje, policija u Marolesu naišla je na skriveno skladište u naizgled pustom podrumu gde je pronašla kokain i druge droge, precizne vage, dron, biber sprej i dva mača. Jedan od dvojice uhapšenih tinejdžera imao je 14 godina.
„Pa, to je problem jer bi obično dete od 12 ili 14 godina trebalo da bude u školi“, rekao je Verborg.