Upotreba psiholoških droga u Rusiji raste

Upotreba psiholoških droga u Rusiji raste

Rusi ove godine troše znatno više novca na psihijatrijske lekove u odnosu na prošlu, pokazuju podaci koje je objavio Centar za razvoj naprednih tehnologija (CRPT), a preneo TASS u petak. Povećanje potrošnje korelira sa porastom anksioznosti, pri čemu je skoro dva od tri Rusa prijavila prošlog meseca da su nedavno iskusili anksioznost.

Potrošnja na antidepresive porasla je za 70% u prvih devet meseci 2022. godine za ukupno 5 milijardi rubalja za kupovinu ljekova, pokazuju podaci CRPT. To znači povećanje godišnje potrošnje od 48 odsto, sa 8,4 miliona kupljenih pakovanja u prvih devet meseci 2022. Domaća proizvodnja antidepresiva porasla je za 24 odsto od prošle godine da bi išla ukorak sa potražnjom, dok je uvoz skočio za 42 odsto.

Ruska potrošnja na sedative je takođe porasla, popevši se za 56% u odnosu na prošlu godinu, sa ukupno potrošeno 13,9 milijardi rubalja, prema CRPT. To je jednako povećanju potrošnje od 44%, za ukupno 108 miliona pakovanja sedativa kupljenih od januara do septembra. Domaća proizvodnja je porasla za 21% kako bi zadovoljila povećanu potražnju, iako je uvoz zapravo opao za 12%.

Ovaj porast broja pilula nije iznenađujući, imajući u vidu da je skoro dve trećine – 63% – ispitanika u istraživanju koje je prošle nedelje sprovela Fondacija za javno mnjenje (FOM) reklo da je preovlađujuće raspoloženje među njihovim rođacima, prijateljima, kolegama i poznanicima bilo “anksiozan.” Ista organizacija je prošlog meseca otkrila da je rekordnih 70 odsto Rusa prijavilo uznemirenost u svom okruženju zbog najave „delimične mobilizacije“ za borbu u Ukrajini.

Rusi nisu jedini koji uzimaju više antidepresiva nego ikad. Procenjuje se da svaki šesti Amerikanac uzima lekove, a SAD su zabeležile skok od 21% u broju prepisanih lekova za antidepresive, anksioznost i tablete za spavanje u prva dva meseca pandemije Covid-19, bez naznaka da su ti pacijenti prestali. uzimajući lekove od. Među zemljama OECD-a, Island je najveći pilula, sa prosjekom od 16 dnevnih doza antidepresiva na 100 stanovnika u prosjeku prošle godine.