Kulturna agencija UN-a Unesko saopštila je u utorak da je spremna da pruži pomoć nakon što su dve lokacije koje se nalaze na njenoj listi svetske baštine u Siriji i Turskoj pretrpele štetu u razornom zemljotresu.
Pored oštećenja starog grada u sirijskom Alepu i tvrđave u gradu Dijarbakiru na jugoistoku Turske, UNESCO je saopštio da bi mogla biti pogođena još najmanje tri mesta svetske baštine.
„Naša organizacija će pružiti pomoć u okviru svog mandata“, rekla je generalna direktorka Uneska Odri Azule.
U saopćenju UNESKO-a se navodi da su partneri već izvršili početno istraživanje štete od potresa koji se dogodio prije zore u ponedjeljak.
Saopšteno je da je „posebno zabrinuto“ zbog starog grada Alepa, koji je na listi svetske baštine u opasnosti od 2013. zbog građanskog rata u Siriji.
„U citadeli su zabeležena značajna oštećenja. Zapadna kula starog gradskog zida je srušena i oslabljeno je nekoliko zgrada u tržnicama“, navodi se u saopštenju.
Alep je bio predratno komercijalno središte Sirije i smatrao se jednim od najduže naseljenih gradova na svetu, sa pijacama, džamijama, karavan-sarajima i javnim kupatilima. Ali brutalna opsada koju su pobunjenike nametnule vladine snage ostavila ga je unakaženim.
Sirijska direkcija za antikvitete već je u sredu izrazila zabrinutost zbog štete, rekavši da su se delovi severnih odbrambenih zidova Alepa srušili.
U Turskoj, UNESKO je saopštio da je ožalošćen zbog „urušavanja nekoliko zgrada“ na mestu svetske baštine tvrđave Dijarbakir i susednih vrtova Hevsel.
Naglašavalo se da je čitava oblast bila važan centar rimskog, sasanidskog, vizantijskog, islamskog i osmanskog perioda.
Zemljotres prije zore pogodio je u blizini Gaziantepa na jugoistoku Turske na dubini od oko 18 kilometara (11 milja), saopštio je američki Geološki zavod.
S obzirom na vremenske uslove i udaljenost područja koja otežavaju pristup i informacije, UNESCO je rekao da bi mogla biti pogođena i druga mesta na listi svetske baštine nedaleko od epicentra.
Navodi se da se među njima nalazi i čuveno neolitsko nalazište Gobekli Tepe u provinciji Sanliurfa, dom najstarijih poznatih megalita na svetu, starih oko 10.000 godina.
Unesko je takođe zabrinut zbog lokaliteta Nemrut Dag, jedne od najpoznatijih atrakcija Turske zbog džinovskih statua koje su deo drevne kraljevske grobnice podignute visoko na planini, navodi se u saopštenju.
Treće nalazište je neohetitsko arheološko nalazište Arslantepe izvan Malatije, grada koji je takođe teško pogođen zemljotresom.
„UNESCO mobiliše svoje stručnjake, da uspostave precizan inventar štete u cilju brzog obezbeđivanja i stabilizacije ovih lokacija“, navodi se u saopštenju.