Slobodna demokratska partija Nemačke, koja je deo vladajuće koalicije, predlaže da se engleskom da status drugog zvaničnog jezika, što bi privuklo više kvalifikovanih radnika iz inostranstva, prenosi Gardijana.
U jesen 2022. „slobodne demokrate” su predstavile sopstvenu verziju „zelene karte” pod nazivom Chancenkarte („karta mogućnosti”), osmišljene da reši problem akutnog nedostatka kvalifikovane radne snage.
„Kvalifikovani radnici koji žele da dođu u Nemačku trebalo bi da budu u mogućnosti da se uspešno prijave za naš novi sistem zelenih karata zasnovan na bodovima, čak i ako još ne govore nemački“, objasnio je portparol stranke Johanes Vogel.
On je pojasnio da će Chancenkarte omogućiti strancima da se prijave za posao u Nemačkoj čak i ako ne govore tečno nemački, a poslodavci će takvim strancima dozvoliti da popunjavaju formulare za prijavu na engleskom jeziku.
Poziv Slobodne demokratske stranke podržala je Asocijacija nemačkih privrednih komora, čiji je predsednik Peter Adrijan nedavno rekao u intervjuu listu Munchner Merkur: „Engleski je svetski jezik i trebalo bi da bude dovoljan svima da postignu veliki uspeh u mnogim nemačke kompanije“.
S druge strane, u Udruženju državnih službenika Nemačke još prošle godine su se izjasnili protiv davanja engleskog statusa službenog jezika, jer bi, kako insistiraju, rezolucije i zakoni trebalo da budu na nemačkom „iz pravnih razloga“. sigurnost“.
Kako ističe The Guardian, otpor inicijativi „slobodnih demokrata“ primetno je jači u nekadašnjim zemljama Socijalističke Nemačke Demokratske Republike, gde je veliki deo stanovništva odrastao učeći ruski, a ne engleski, kao prvi strani jezik. u školi.
U 2022. godini u Nemačkoj je zabeležen rekordan broj slobodnih radnih mesta – 844 hiljade, a najveći deficit zabeležen je u farmaceutskom, inženjerskom i IT sektoru. Savezni zavod za zapošljavanje je u januaru ove godine evidentirao 764.326 slobodnih radnih mesta u nemačkim kompanijama.
Šef agencije Andrea Nales sugerisao je u novembru prošle godine da će Nemačka, najveća evropska privreda, svake godine morati da dovede oko 400.000 kvalifikovanih radnika iz inostranstva kako bi nadoknadila nedostatak radne snage.