Turski predsjednik Tajip Erdogan rekao je da će zapadne misije „platiti” za izdavanje bezbednosnih upozorenja i privremeno zatvaranje konzulata u Turskoj prošle nedelje, dok je policija saopštila da nema ozbiljne pretnje po strance nakon što je u nedelju privela 15 osumnjičenih za Islamsku državu. .
Ankara je u četvrtak pozvala ambasadore devet zemalja da kritikuju njihove odluke o privremenom zatvaranju diplomatskih misija i izdavanju bezbednosnih upozorenja. Turski zvaničnici su sledećeg dana rekli da zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Države i Nemačku, nisu podelile informacije koje bi podržale svoje tvrdnje o bezbednosnoj pretnji.
„Pre neki dan naše ministarstvo spoljnih poslova ih je sve sazvalo i dalo im neophodan ultimatum, reklo im ‘Platićete za ovo teško ako nastavite tako’”, rekao je Erdogan tokom sastanka sa mladima koji je unapred snimljen i emitovan u nedelju. .
Pored zatvaranja, nekoliko zapadnih država upozorilo je građane na povećan rizik od napada na diplomatska predstavništva i nemuslimanske bogomolje u Turskoj, nakon serije protesta krajnje desnice u Evropi poslednjih nedelja koji su uključivali nekoliko incidenata spaljivanja kopija Muslimanska sveta knjiga, Kuran.
Turska je prošlog meseca suspendovala pregovore o pristupanju Švedske i Finske NATO-u nakon protesta u Stokholmu tokom kojeg je spaljena kopija Kurana.
Erdogan je rekao da se zapadne države „igraju na (više) vremena“ i da će „neophodne odluke“ biti donete na sednici vlade u ponedeljak, bez detalja.
Ranije u nedelju, policija je saopštila da nije pronašla dokaze o bilo kakvoj konkretnoj pretnji strancima u pritvorima 15 osumnjičenih Islamske države optuženih da su gađali konzulate i nemuslimanske bogomolje, javili su državni mediji.
Anadolu Agenci je citirala saopštenje istanbulske policije u kojem se navodi da su osumnjičeni „primili uputstva za radnje usmjerene na konzulate Švedske i Holandije, kao i na hrišćanske i jevrejske bogomolje“.
Dok su veze osumnjičenih sa džihadističkom grupom potvrđene, nisu pronađene konkretne pretnje prema strancima, navodi se u saopštenju.
Ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu ponovio je u subotu frustraciju Turske zbog, kako kaže, neaktivnosti Švedske prema entitetima koje Ankara optužuje za terorističke aktivnosti. Svih 30 članica NATO-a moraju da ratifikuju pridošlice.