Turski poslanici danas su usvojili zakon kojim se odobrava uklanjanje miliona pasa lutalica sa ulica ljubitelji životinja strahuju da će to dovesti do ubijanja mnogih pasa ili da će završiti u pretrpanim azilima.
Poslanici turske Narodne skupštine usvojili su zakon posle maratonske noćne sjednice pošto je vlada pritiskala da se usvoji prije ljetnjeg raspusta, dok su demonstranti u gradovima širom Tuske pozivali da se ukine član zakona kojim se dozvoljava eutanazija nekih pasa lutalica.
Opozicioni poslanici, grupe za brigu o životinjama i drugi nazvali su prijedlog „zakonom masakra“.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan kaže da je zakon potreban da bi se riješio problem sa psima lutalicama.
Vlada procjenjuje da se oko četiri miliona pasa lutalicama nalazi na turskim ulicama i ruralnim oblastima. Iako su mnogi bezopasni, sve veći broj njih se okuplja u čopore, i nekoliko ljudi je napadnuto. Veliki broj mačaka lutalica u zemlji nijesu predmet ovog zakona.
Na istanbulskom trgu Sišane stotine su se skupile i izdale poruku vladi.
„Vaš zakon masakra je za nas samo parče papira. Mi ćemo pisati zakon na ulicama. Život i solidarnost, ne mržnja i neprijateljstvo će pobijediti“, rekli su organizatori okupljenim.
Ljubitelji životinja u glavnom gradu Ankari demonstrirali su ispred gradskih kancelarija. Uz zvižduke okupljenih izdato je saopštenje u kome se upozorava vlada da „ne počini taj zločin protiv države“.
Protesti koje su organizovale političke stranke i grupe za brigu o životinjama održani su takođe u gradovima širom Evrope gdje su izdata upozorenja da bi zakon mogao da odvrati turiste od posjeta Turskoj.
Glavna turska opoziciona stranka saopštila je da će tražiti poništavanje zakona u Vrhovnom sudu zemlje.
Visoki zvaničnik Republikanske narodne partije (CHP) Murat Emir rekao je u nedjelju uveče u parlamentu da su napravili „neispravan“ zakon po pitanju morala, savjesti i prava.
„Ne možete oprati svoje ruke u krvi“, rekao je on.
On se pitao zašto zakon traži da se zdrave i neagresivne životinje sakupljaju ako nije da budu ubijene.
Drugi su rekli da je do rasta populacije pasa došlo zato što nisu primjenjivani raniji zakoni prema kojima je trebalo da se psi uhvate, sterilišu i vrate nazad gdje su nađeni.
Organizacija za zaštitu životinja „Humane Society International“ saopštila je da je pisala Erdoganu da izrazi zabrinutost da će zakon izazvati „nepotrebnu patnju i smrt bezbrojnim životinja u kratkoročnom potezu koji neće dovesti do dugoročnog rješenja“.
Poslanik Erdoganove stranke Pravde i razvoja (AKP) rekao je da je zakon odgovor na „zahtjev nacije“.
Prema novom zakonu gradske vlasti su obavezne da sakupljaju pse lutalice i smještaju ih u azile gdje treba da ih vakcinišu, kastriraju i sterilišu prije nego što ih ponude na usvajanje. Psi koji imaju bolove, koji su neizlječivo bolesni ili predstavljaju zdravstveni rizik za ljude će biti eutanizirani.
Međutim mnogi se pitaju gdje će gradske vlasti koje obično nemaju dovoljno sredstava naći sredstva da izgrade dodatna potrebna skloništa.
„Pošto nema dovoljno mjesta u azilima- ima jako malo azila u Turskoj, otvoren je put za ubijanje (lutalica). Mi aktivisti za prava životnija dobro znamo da ovo znači smrt“, rekao je veterinar Turkan Džejlan.
Partija CHP koja je pobijedila u najvećim opštinama u Turskoj na izborima ranije ove godine, saopštila je da neće primjenjivati zakon. Međutim, novousvojeni zakon uvodi zatvorske kazne do dvije godine za gradonačelnike koji ne ispunjavaju svoje obaveze vezane za pse lutalice, što izaziva sumnju da će zakon biti upotrebljen da se ide protiv opozicinih gradonačelnika, piše AP.
Vlada negira da će zakon dovesti do masovnog ubijanja životinja, a ministar pravde rekao je novinarima ove nedjelje da će svako ko ubija pse lutalice bez razloga biti kažnjen.