Intenziviranje nasilničkog ponašanja bandi na Trinidadu i Tobagu nagnalo je vlasti ove zemlje u Karipskom moru da danas uvedu vanredno stanje na oba njena ostrva.
Do odluke vlade u Port of Spejnu došlo je nakon što su gangsterski napadi tokom vikenda doveli do ljudskih žrtava, uključujući ubistvo pet muškaraca za koje se vjeruje da su strijeljani u znak odmazde.
„Nimalo ne sumnjam u to da imamo posla sa epidemijom“, rekao je novinarima ministar Trinidada i Tobaga za nacionalnu bezbjednost Ficdžerald Hajns.
Mada policijski čas nije predviđen, građanima je poručeno da ih tokom vanrednog stanja očekuje pojačano prisustvo vojske i policije.
Snage bezbjednosti će imati ovlašćenje da obavljaju pretrese, osumnjičene drže u pritvoru do 48 sati i da pritvaraju bez naloga za hapšenje.
Rad škola, privrednih subjekata i druge aktivnosti, uključujući proslave Nove godine, neće biti ometan, to jest očekuje se redovno stanje.
Vršilac dužnosti glavnog državnog tužioca Stjuart Jang rekao je da, premda je na djelu opšta zabrinutost zbog sve izraženijeg nasilništva, naročitu nelagodu pobuđuju „sve češći i sve drskiji akti kriminalne aktivnosti“ bandi koje nose ilegalno oružje.
„Korišćenjem ofanzivnog oružja velike ubojne moći i drugog vatrenog oružja na području Trinindada a moguće je i Tobaga, kriminalne bande će vjerovatno odmah intenzivirati drske akte nasilja u vidu strijeljanja iz odmazde – i to tako ekstenzivno da će to ugrožavati ljude pojedinačno, kao i javnu bezbjednost“, rekao je Jang.
Od početka godine, u ovoj zemlji, koju čine ostrva Trinidad i Tobago, zabilježena su rekordna 623 ubistva, a prema riječima ministra Hindsa, 263 ubistva su posljedica banditskog nasilja.
Na Trinidadu i Tobagu vanredna stanja nisu novost, a posljednja dva bila su 2019. i 2021. godine. Prvo je uvedeno radi suzbijanja kriminala, sa policijskim časom u nekim dijelovima zemlje koja su označena kao „žarišta kriminala“, a drugo je uvedeno da bi se zaustavilo širenje virusa kovid-19.