Treći komitet Generalne skupštine UN usvojio je rusku rezoluciju o borbi protiv veličanja nacizma.
Koautori rezolucije su desetine država, među kojima su Bjelorusija, Jermenija, Južna Afrika Kina, Mali, Sjeverna Koreja i Srbija. Za dokument je glasalo 116 zemalja, protiv je bilo 54, uključujući Ukrajinu, SAD, Veliku Britaniju, Njemačku, Francusku, Kanadu, Mađarsku i Japan. Jedanaest država je bilo uzdržano.
Dokument koji je pripremila Rusija sastoji se od 74 tačke. U njemu se „preporučuje državama da preduzmu odgovarajuće konkretne mjere, uključujući u zakonodavnoj i obrazovnoj oblasti, u skladu sa njihovim međunarodnim obavezama u oblasti ljudskih prava, kako bi se spriječila revizija istorije i rezultata Drugog svjetskog rata“.
Autori dokumenta takođe najoštrije osuđuju incidente vezane za veličanje i propagandu nacizma, konkretno crtanje grafita i crteža pronacističkog sadržaja, uključujući i na spomenicima žrtvama Drugog svjetskog rata. Odvojeno se u tekstu ističe preporuka da se zabrani „svaka svečana proslava“ nacističkog režima i njegovih saveznika.
Dokument apeluje na države da eliminišu sve oblike rasne diskriminacije svim odgovarajućim sredstvima, uključujući zakonodavstvo ako okolnosti to zahtijevaju. Osim toga, nacrt rezolucije najoštrije osuđuje upotrebu obrazovnog materijala, kao i retoriku u nastavi, koja promoviše rasizam, diskriminaciju, mržnju i nasilje na osnovu etničke pripadnosti, nacionalnosti, vjere ili uvjerenja.
Istovremeno, treći komitet je uključio amandman na rusku rezoluciju u kojem se navodi da je Rusija navodno borbom protiv neonacizma nastojala da opravda potrebu izvođenja Specijalne vojne operacije. Za amandman je glasalo 66 zemalja, protiv su bile 43, a uzdržano 51 (prošle godine je 66 zemalja glasalo za sličan amandman, 26 je bilo protiv, a 67 uzdržano).
Autori ovog amandmana su Albanija, Australija, Japan, Južna Koreja, Maršalska ostrva i Norveška. Grupa zapadnih zemalja unijela je amandman u nadi da će Rusija, ukoliko bude usvojen, odustati od teksta svoje rezolucije i neće glasati za njega. Međutim, to se nije dogodilo.
Direktor Odeljenja za multilateralnu saradnju za ljudska prava ruskog Ministarstva spoljnih poslova Grigorij Lukjancev napomenuo je da amandman politizuje rezoluciju i da predstavlja „otvoren trik i provokaciju“.