Azijske berze padaju dok udarni talasi tarifa američkog predsjednika Donalda Trampa nastavljaju da odjekuju širom svijeta, prenosi BBC.
Glavni indeksi od Šangaja do Tokija i Sidneja do Hong Konga su pali kada su otvoreni u ponedjeljak.
„To je krvoproliće“, rekao je jedan analitičar za BBC.
Kao region koji proizvodi toliko robe koja se prodaje širom svijeta, azijske zemlje i teritorije su direktno pogođene carinama.
Takođe su posebno osjetljivi na uticaj straha da bi globalni trgovinski rat mogao da izazove usporavanje ili čak recesiju u najvećoj svetskoj ekonomiji.
Do podneva, japanski referentni indeks Nikei 225 pao je 6%, ASKS 200 u Australiji je bio 4% niži, a Kospi u Južnoj Koreji 4,7% niži, navodi BBC.
Padovi u kontinentalnoj Kini, Hong Kongu i Tajvanu su pogoršani jer su investitori sustigli velike padove koji su zabilježeni na drugim tržištima u petak jer su bila zatvorena za državne praznike.
Shanghai Composite je pao za više od 6%, dok su Hang Seng i Tajvanski ponderisani indeks pali za oko 10%.
„Tarife se uklapaju u očekivanja oko inflacije i recesije“, rekla je Džulija Li, direktorka FTSE Rasel – podružnice Londonske berzanske grupe.
Goldman Saks je podigao svoju procjenu američke recesije u narednih 12 mjeseci na 45% – u odnosu na prethodnu procjenu od 35% – pošto je gigant investicionog bankarstva snizio prognozu ekonomskog rasta zemlje.
Druge kompanije sa Volstrita su takođe revidirale svoje prognoze o recesiji nakon Trampove najave tarifa.
JPMorgan sada vidi 60% šanse za američku i globalnu recesiju.
Značajno usporavanje američke ekonomije bi imalo velike posljedice po azijski izvoz, pošto su Sjedinjene Američke Države (SAD) tako važno tržište za robu iz regiona.
„Azija snosi najveći teret povećanja američkih carina. Iako bi moglo biti prostora za pregovore, novi režim viših tarifa je tu da ostane“, rekai je Kian Vang, glavni ekonomista za Aziju i Pacifik, u investicionoj firmi Vanguard.
„Ovo je negativno po globalnu i azijsku ekonomiju, posebno one male otvorene ekonomije, kako kratkoročno tako i dugoročno“, rekao je on.
Zemlje od Vijetnama do Bangladeša postale su veoma zavisne od SAD kao izvoznog tržišta.
Trampova najava prošle nedjelje uključivala je carinu od 46 odsto za Vijetnam i 37 odsto za Bangladeš.
Nekoliko velikih američkih brendova proizvodi robu u Vijetnamu, uključujući Nike i Lululemon.
Bangladeš izveze 8,4 milijardi dolara (6,5 milijardi funti) odjevnih predmeta godišnje u SAD, prema trgovinskom tijelu Bangladeškog udruženja proizvođača i izvoznika odjeće.
„Azija će vjerovatno osjetiti nesrazmjerno veliki teret ovih previranja jer Azija šalje više izvoza u SAD nego na druga tržišta“, rekao je Frenk Lavin, bivši podsekretar za međunarodnu trgovinu u američkom Ministarstvu trgovine.
U petak su se globalna berzanska previranja produbila, nakon što je Kina uzvratila na tarife koje je najavio Tramp.
Sva tri glavna američka berzanska indeksa su pala za više od 5%, pri čemu je S&P 500 pao za skoro 6%, što predstavlja najgoru sedmicu za američko tržište akcija od 2020.
U Velikoj Britaniji, FTSE 100 je pao skoro 5% – što je njegov najveći pad u posljednjih pet godina, dok su se berze u Njemačkoj i Francuskoj suočile sa sličnim padom.
Li je takođe istakla da će se globalni berzanski raspad izgleda nastaviti: „Američki fjučersi trguju nižom tačkom do još jedne teške sesije na Vol Stritu večeras.“
Globalne berze izgubile su trilione u vrijednosti otkako je Tramp najavio nove poreze na uvoz od 10% na robu iz svake zemlje, pri čemu proizvodi iz desetina zemalja, uključujući ključne trgovinske partnere kao što su Kina, Evropska unija i Vijetnam, suočavaju se sa daleko višim stopama.