U očima mnogih njegovih sunarodnika sa Grenlanda, Jorgen Boasen je izdajnik.
Prije nekoliko nedjelja, u jednom baru u Nuuku, glavnom gradu Grenlanda, neko ga je udario u lice, zbog čega je završio u bolnici. Međutim, bez obzira na posljedice njegovih uvjerenja, on tvrdi da nije uplašen. “Sjedinjene Države su uz mene”, rekao je.
Boasen, 51-godišnji bivši zidarski radnik, strastveni je pristalica predsjednika SAD Donalda Trampa. Učestvovao je u njegovoj kampanji u Sjedinjenim Državama i pomogao u organizaciji posjete Donalda Trampa Mlađeg Grenlandu ove godine. Na njegovom stolu za kafu kod kuće, tri besprekorno očuvane MAGA kape zauzimaju počasno mjesto.
Mada je podrška američkom predsjedniku, koji je obećao da će preuzeti Grenland “na ovaj ili onaj način”, učinila Boasena nepopularnim kod kuće, to ga je takođe pretvorilo u neobičnog političkog igrača u Arktiku, regionu od sve većeg značaja u sve toplijem svijetu.
Dok je ležao na kauču u svom stanu na obodu Nuuka, noseći ružičastu majicu sa likom predsjednika Trampa, njegov telefon je vibrirao od poruka novinara i filmskih stvaralaca koji su željeli da razgovaraju, kao i investitora koji su se nadali da je on njihova ulaznica u bogatstvo na Grenlandu.
U debati o budućnosti najvećeg svjetskog ostrva, poluautonomne prekomorske teritorije Danske, gospodin Boasen je sebi postavio misiju da približi Grenland i Sjedinjene Države. Ipak, Boasen je napomenuo da se “ne slaže uvijek” sa američkim predsjednikom.
Dok Tramp želi da Sjedinjene Države preuzmu ostrvo, Boasen se umjesto toga zalaže za čvrst bezbjednosni savez između nezavisnog Grenlanda i Vašingtona. To ga je učinilo jednim od najistaknutijih Grenlanđana koji se protive vezi sa Danskom. “Danska je iznova i iznova zakazala”, rekao je. “Oni nisu sposobni da brane Grenland.”
Izgradio je visoke kontakte u grenlandskoj vladi i posljednjih nekoliko mjeseci radio je za organizaciju koja promoviše bliže veze između SAD i Grenlanda. “Budućnost Grenlanda izgleda najsjajnije sa Amerikom”, rekao je Boasen.
Njegova transformacija od zidara do političkog aktera započela je intenzivnim objavljivanjem na društvenim mrežama u znak podrške Donaldu Trampu: dijelio je mimove, branio ga u komentarima i objašnjavao njegovu politiku grenlandskoj publici. Prošle godine, ti postovi su privukli pažnju Toma Dansa, bivšeg Trampovog savjetnika za arktička pitanja.
“Postao sam radoznao”, rekao je Dans u intervjuu. “Nema mnogo ljudi u tom dijelu svijeta koji podržavaju Trampa.” Dans, koji je ranije radio u konzervativnoj Heritidž fondaciji, sponzorisao je Boasena da prisustvuje Trampovom predizbornom skupu u Pitsburgu prošle jeseni. Tokom završne faze kampanje, Boasen je išao od vrata do vrata u Pensilvaniji, lobirajući za Trampa.
Grenlanđanin kaže da voli Trampov direktan stil komunikacije i da je “on dobra osoba, kada ga stvarno proučite”.
Rođen u Kakortoku, malom obalskom gradu na jugu Grenlanda, Boasen je odrastao uz samohranu majku i baku po majci, u siromaštvu, u skromnoj kući bez grijanja – što je velika suprotnost u odnosu na djetinjstvo njegovog političkog idola.
Bio je povučeno dijete koje se zaljubilo u politiku gledajući VHS kasete, čitajući knjige i gledajući televiziju, “jedini način da vidim svijet izvan Grenlanda”, rekao je.
Nakon što je obavljao niz različitih poslova, konačno se pronašao kao zidar, gradeći kuće u Danskoj.
Ali nakon što je njegov potencija “otkriven” putem društvenih mreža, danas obavlja funkciju direktora za Grenland u “American Daybreak”, neprofitnoj organizaciji koju je osnovao Tom Dans, a koja promoviše jačanje veza između SAD i Grenlanda.
On i Dans tvrde da je Boasen upoznao Donalda Trampa Mlađeg na predizbornoj zabavi na dan izbora, gdje mu je predložio posjetu Grenlandu.
Iako Boasen kaže da nema direktan pristup Donaldu Trampu mlađem, tvrdi da komunicira sa Trampovim timom preko Toma Dansa.
U martu je organizacija American Daybreak pomogla u promociji posjete Uše Vens, supruge potpredsjednika Džej Di Vensa, grenlandskoj nacionalnoj trci saonica. Međutim, nakon izvještaja o planiranim protestima grenlandskih aktivista, posjeta je preinačena u kratko zaustavljanje bračnog para Vens u udaljenoj američkoj vojnoj bazi na ostrvu.
Uprkos svojim ambicijama, veb-sajt organizacije American Daybreak i dalje prikazuje poruku “Uskoro dolazi”, a njihovo prisustvo na društvenim mrežama ograničeno je na fotografije Toma Dansa u Grenlandu i Boasena kako pozira sa poznatim ličnostima poput Najdžela Faraža, Konora Mekgregora i senatora Teda Kruza.
Mada mnogi od 56.000 stanovnika Grenlanda žele nezavisnost, nedavna anketa pokazala je da 85 odsto njih ne želi da postanu dio Sjedinjenih Država.
Neki odbacuju Boasenove napore. “On samo jaše na talasu populizma”, rekao je Frederik Krejcman, socijalni radnik iz Sisimiuta, drugog po veličini grada u Grenlandu. “Ne razmišljam mnogo o njemu.”
Boasen zna da neki misle da ga iskorišćavaju, ali vjeruje da je dio nečeg većeg, i želi da Grenland iskoristi priliku dok još ima Trampovu pažnju. “Sada sam dio svjetske istorije”, rekao je Boassen. “Možda sam samo pion u većoj igri”, dodao je. “Politika je prljava, ali ako se ne pokrenemo brzo, propustićemo svoju šansu”.