Sudija privremeno spriječio slanje radnika USAID-a na prinudni odmor

Sudija privremeno spriječio slanje radnika USAID-a na prinudni odmor

Federalni sudija u petak je privremeno spriječio Trampovu administraciju u pokušaju da 2.200 zaposlenih u američkoj Agenciji za međunarodni razvoj (USAID) pošalje na prinudni odmor.

Sudija Karl Nikols, koga je postavio predsjednik Donald Tramp, saglasio se sa dva udruženja federalnih radnika da se pauziraju planovi administracije da se zaposleni u USAID-u pošalju na plaćeno odsustvo počevši od petka u ponoć.

Udruženja radnika tvrdila su da Tramp nema ovlašćenja da tako brzo rasformira agenciju staru šezdeset godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.

Nikols je rekao da će pisana odluka biti objavljena kasnije u petak, ali nije djelovao spremno da prihvati drugi zahtjev sindikata – da ponovo otvori zgrade USAID-a i obnovi finansiranje za grantove i ugovore agencije.

U petak je ime agencije na znaku ispred njenog sjedišta u Vašingtonu prelijepljeno ljepljivom trakom, a njena zastava je spuštena. Neko je ostavio buket cvijeća ispred vrata.

Nekoliko zvaničnika USAID-a koji su razgovarali sa novinarima u petak odlučno je demantovala tvrdnje državnog sekretara Marka Rubija da većina ključnih programa kojima se spasavaju životi u stranim zemljama dobija potrebna izuzeća kako bi nastavili sa radom. S obzirom na to da su svi osim nekoliko stotina zaposlenih poslati na prinudni odmor, a finansiranje je zaustavljeno, „agencija je prestala da postoji“, rekao je jedan od zvaničnika koji su učestvovali u razgovoru.

Trampova administracija predstavila je u četvrtak plan za dramatično smanjenje broja zaposlenih širom svijeta u sklopu projekata američke pomoći, kao dio rasformiranja USAID-a, ostavljajući manje od 300 radnika od nekoliko hiljada do sada zaposlenih.

Predsjednik Donald Tramp u petak je poručio da bi USAID trebalo zatvoriti.

„Korupcija je na nivou rijetko viđenom ranije. Zatvorite je“, napisao je Tramp na svojoj mreži Truth Social.

Kasno u četvrtak, udruženja federalnih radnika podnijela su tužbu tražeći od federalnog suda da zaustavi zatvaranje, tvrdeći da Tramp nema ovlašćenja da ugasi agenciju koja svoje utemeljenje ima u zakonodavstvu Kongresa.

Dvoje sadašnjih zaposlenih u USAID-u i jedan bivši visoki zvaničnik USAID-a govorili su za Asošijeted pres o planu administracije, koji je u četvrtak predstavljen preostalim visokim zvaničnicima Agencije. Govorili su pod uslovom anonimnosti zbog naredbe Trampove administracije koja zabranjuje osoblju USAID-a da razgovara sa bilo kim izvan Agencije.

LOOKS LIKE BILLIONS OF DOLLARS HAVE BEEN STOLLEN AT USAID, AND OTHER AGENCIES, MUCH OF IT GOING TO THE FAKE NEWS MEDIA AS A “PAYOFF” FOR CREATING GOOD STORIES ABOUT THE DEMOCRATS. THE LEFT WING “RAG,” KNOWN AS “POLITICO,” SEEMS TO HAVE RECEIVED $8,000,000. Did the New York Times…

Planom se predviđa da na poslu bude zadržano manje od 300 zaposlenih od trenutno 8.000 stalno zaposlenih i ugovoraca. Oni bi, zajedno sa nepoznatim brojem od sadašnjih 5.000 stranih honoraraca angažovanih na lokalu u inostranstvu, vodili nekoliko programa za spasavanje života za koje administracija tvrdi da namjerava da ih održi aktivnima, za sada.

Nije odmah bilo jasno da li će smanjenje na 300 ljudi biti trajno ili privremeno, što bi potencijalno omogućilo mogućnost povratka većem broju radnika nakon, kako Trampova administracija kaže, revizije programa pomoći i razvoja i utvrđivanja koje programe želi da nastavi.

Administracija je ranije ove nedjelje dala skoro svim zaposlenima u USAID-a koji su bili poslati u inostranstvo rok od 30 dana, počevši od petka, da se vrate u SAD, pri čemu vlada plaća njihove putne troškove i selidbu. Radnici koji odluče da ostanu duže, osim ako ne dobiju posebno oslobađanje od obaveze, možda će morati sami da pokriju svoje troškove, navodi se u obavještenju na veb stranici USAID-a kasno u četvrtak.

Obraćajući se novinarima u ponedjeljak u Salvadoru, državni sekretar Marko Rubio opisao je Agenciju kao istorijski „gluvu“ u odnosu na Kongres i Bijelu kuću, iako bi Agencija, kako je ustvrdio, trebalo da prihvata uputstva od Stejt departmenta.

„USAID ima istoriju da na neki način igroniše to i da odlučuje da na je na neki način globalna dobrotvorna organizacija odvojena od nacionalnog interesa“, rekao je Rubio. „Ovo su dolari poreskih obveznika, a američkom narodu dugujemo uvjeravanja da se svaki dolar koji potrošimo u inostranstvu troši na nešto što unapređuje naš nacionalni interes“.

Govoreći u četvrtak u Dominikanskoj Republici, Rubio je rekao da će američka vlada nastaviti da pruža stranu pomoć.

„Ali to će biti strana pomoć koja ima smisla i koja je u skladu sa našim nacionalnim interesom“, rekao je on novinarima.

Trampova administracija i predsjednikov saveznik, milijarder Elon Mask, koji vodi Odjeljenje za smanjenje budžeta za vladinu efikasnost, najžešće su do sada ciljali na USAID u izazovu bez presedana upućenom federalnoj vadi i njenim programima.

Od Trampove inauguracije 20. januara, veliko zamrzavanje finansiranja zatvorilo je većinu programa Agencije širom svijeta, a skoro svi njeni radnici su poslati na administrativni ili na prinudni odmor. Mask i Tramp su govorili o eliminaciji USAID-a kao nezavisne agencije i premještanju preživjelih programa pod Stejt department.

Demokratski zakonodavci i drugi taj potez nazivaju nezakonitim, jer nije dobio odobrenje Kongresa.

Isti argument iznijeli su i Američko udruženje za spoljne poslove i Američka federacija državnih službenika u svojoj tužbi, kojom se traži od federalnog suda u Vašingtonu da naloži ponovno otvaranje zgrada USAID-a, vrati zaposlene na posao i povrati finansiranje.

Vladini zvaničnici „nisu uspjeli da uvide katastrofalne posljedice svojih postupaka, kako po američke radnike, živote miliona širom svijeta, tako i po nacionalne interese SAD“, navodi se u tužbi.