Južnokorejski sud je u utorak naložio vladi da isplati 30 miliona vona (24.000 dolara) Vijetnamki koja je preživela ranu iz vatrenog oružja, ali je izgubila nekoliko rođaka kada su južnokorejski marinci divljali kroz njeno selo tokom rata u Vijetnamu. 1968. godine.
U dodeljivanju odštete 62-godišnjem Ngujen Ti Tanu, Centralni okružni sud u Seulu odbacio je vladin argument da nije jasno da li su južnokorejske trupe odgovorne za pokolj u selu Phong Nhi.
Sud je takođe odbacio vladin argument da su ubistva civila bila neizbežna jer su korejske trupe imale posla sa gerilcima iz Vijetkonga koji su se često mešali sa lokalnim stanovništvom, rekao je Tanhov advokat Lim Jae-sung.
Ovom presudom je prvi put da je južnokorejski sud proglasio vladu zemlje odgovornom za masovna ubistva vijetnamskih civila tokom rata, i potencijalno bi mogao otvoriti put za slične tužbe. Tada pod vladavinom antikomunističkih vojnih vođa, Južna Koreja je poslala više od 320.000 vojnika u Vijetnam, najveći strani kontingent koji se bori zajedno sa američkim trupama.
Ministarstvo pravde Južne Koreje nije odmah odgovorilo na upit da li će vlada uložiti žalbu.
Prema američkim vojnim dokumentima i preživjelima, više od 70 ljudi je ubijeno, a oko 20 ranjeno nakon što su južnokorejski marinci navodno pucali na nenaoružane civile tokom operacija potrage u Phong Nhi i obližnjem selu Phong Nhut u februaru 1968. godine.
Tanh, tada 7-godišnjakinja, lečena je od prostrelnih rana u stomaku, dok je pet članova njene porodice umrlo, uključujući majku, sestru i brata. Ona je podnela tužbu protiv vlade Južne Koreje 2020. godine i svedočila je na sudu u Seulu prošlog avgusta.
Suđenje je takođe uključilo svedočenja drugih vijetnamskih seljana i južnokorejskog ratnog veterana Rju Džin-songa, pripadnika marinske jedinice povezane sa napadima u Phong Nhi i Phong Nhut. On je iz prve ruke ispričao kako su korejski vojnici pucali na nenaoružane civile, među kojima su mnogi bili deca i žene.
Tanh, koja je čekala presudu u Vijetnamu, rekla je da je „presrećna“ zbog svoje sudske pobede.
„Mislim da su duše (onih koji su umrli u Phong Nhi) uvek bile uz mene i podržavale me“, rekla je ona u video poruci koju je preveo njen pravni tim. „Presrećan sam jer mislim da duše mogu da budu mirne.
Južnokorejska vlada je tvrdila da nema ubedljivih dokaza da su južnokorejske trupe odgovorne za ubistva, čak sugerišući da su agresori možda bili borci Vijetkonga prerušeni u korejske uniforme i pokušavali da vode psihološki rat.
Vlada je takođe insistirala da čak i ako su korejski vojnici bili umešani, njihov agresivni odgovor je bio razumljiv kada su se suočavali sa stalnim pretnjama gerilaca iz Vijetkonga, koji su se često skrivali među lokalnim stanovništvom i aktivno regrutovali mlade žene.