On je dodao i da Velika Britanija „hitno ubrzava napore“ za evakuaciju djece kojoj je neophodna medicinska pomoć, kako bi bila prebačena u Ujedinjeno Kraljevstvo na liječenje.
Ova najava dolazi u trenutku kada se Starmer suočava s rastućim pritiskom da prizna državu Palestinu. Oko 220 poslanika, uključujući i više od polovine vladajuće Laburističke partije, potpisalo je zajedničko pismo u kojem se navodi da bi takav potez bio snažan signal i važan korak ka rješavanju izraelsko-palestinskog sukoba.
U ranijoj izjavi nakon telefonskog razgovora s francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom i njemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, Starmer je naglasio da bi priznanje palestinske države trebalo da bude dio „šire strategije koja će na kraju rezultirati rješenjem u formi dvije države“.
Velika Britanija je već ranije učestvovala u operacijama dopremanja pomoći Gazi iz vazduha – iako su mnoge humanitarne organizacije upozorile da je taj metod nedjelotvoran za masovnu isporuku zaliha.
Bivša konzervativna vlada je 2024. godine sklopila sporazum sa Jordanom o isporuci pomoći iz vazduha. Tada su tone medicinskih i prehrambenih zaliha, kao i gorivo, spušteni padobranima iz jordanskih aviona u sjevernu Gazu.
Iste godine, britansko Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (RAF) započelo je direktne misije isporuke pomoći. Prema podacima britanske vlade, RAF je između marta i maja uspješno dopremio više od 100 tona hrane u 11 letova.
Izraelski mediji izvještavaju da su Ujedinjeni Arapski Emirati i Jordan planirali nove vazdušne operacije, ali je jedan jordanski zvaničnik izjavio za BBC da njihova vojska još nije dobila dozvolu Izraela.
Svjetski program za hranu (WFP) upozorio je da gotovo svaka treća osoba u Gazi već danima ne jede. „Neuhranjenost je u porastu, a 90.000 žena i djece hitno treba medicinsku pomoć“, navodi se u saopštenju ove UN agencije.
Izrael, koji ima kontrolu nad svim ulaznim punktovima u Gazu, poriče postojanje opsade i za slučajeve neuhranjenosti krivi Hamas.
Od početka rata, dvoje djece iz Gaze s teškim zdravstvenim stanjima dopremljeno je u Ujedinjeno Kraljevstvo na liječenje. Mlade djevojčice su uz pomoć humanitarne organizacije Project Pure Hope stigle u maju iz Egipta, s privremenim vizama odobrenim u okviru hitnog medicinskog programa.