Do 7 miliona Sjevernokorejaca koristi mobilne telefone dnevno, a ViFi mreže su se naglo proširile poslednjih godina pošto su mobilni uređaji sve više postajali ključni alat za tržišne aktivnosti u izolovanoj zemlji, rekli su američki istraživači u utorak. .
Martin Villiams i Natalia Slavnei iz Vašingtonskog programa Stimson Center 38 North kažu da njihova najnovija studija o digitalnim komunikacijama u Sjevernoj Koreji, koja je uključivala analizu satelitskih snimaka i anketu oko 40 prebjega koji su pobjegli sa Sjevera između 2017. i 2021., pokazuje stabilan porast broja mobilnih pretplatnika.
Od kada su 3G mrežne usluge počele 2008. godine, broj korisnika je porastao na 6,5 miliona na 7 miliona, što je više od četvrtine od 25 miliona stanovnika Sjeverne Koreje, rekli su istraživači.
„Više od 90 odsto ljudi koji su učestvovali u anketi izjavilo je da koriste telefon barem dnevno, a većina poziva upućena je članovima porodice i trgovcima“, rekao je Slavni na brifingu.
Pokazali su procenjenu mapu pokrivenosti celularnom mrežom Severne Koreje identifikacijom baznih stanica, pratećih antena i solarnih panela sa satelitskih snimaka, za koje je Vilijams rekao da je usluga dostupna ne samo u gradovima već i „duboko u ruralnim oblastima“.
„Pokrivenost mobilnom mrežom se i dalje širi, ponekad nalazimo bazne stanice gde ako pogledate istu oblast pre dve godine, antena nije bila tamo“, rekao je on.
Zastarela 3G mreža u zemlji i ograničenja stranih ulaganja u nadogradnju zbog sankcija zbog njenih programa naoružanja podstakli su pojavu bržih ViFi mreža širom zemlje, rekao je Vilijams.
ViFi mreže ne nude nikakav pristup Internetu, ali pružaju veze sa domaćim servisima, posebno naučnim bazama podataka za istraživačku zajednicu, dodao je on.
Loša infrastruktura znači da postoji malo fiksnih telefona, rekli su istraživači, tako da mobilni telefoni popunjavaju praznine i služe kao kritično sredstvo za učešće u privatnoj tržišnoj ekonomiji, koja je za mnoge postala ključni izvor prihoda.
Privatni sektor je pretekao agente predvođene državom i postao najveći ekonomski akter Severne Koreje u poslednjih nekoliko godina, pri čemu se njegov sistem racioniranja raspao i lider Kim Džong Un dozvoljava tržištima koja se gnušaju od njegovog oca.
„U poslednjih pet do 10 godina, uspon privatne ekonomije i privatnih tržišta bila je jedna od najvećih promena u zemlji“, rekao je Vilijams. „Na neki način, jedan od stubova celokupne tržišne privrede je široka dostupnost osnovnih telefonskih i tekstualnih poruka.