Šarli ebdo deset godina nakon terorističkog napada: „Želja za smijehom nikada neće nestati“

Šarli ebdo deset godina nakon terorističkog napada: „Želja za smijehom nikada neće nestati“

Redakcija francuskog satiričnog lista Šarli ebdo saopštila je danas uoči desete godišnjice napada da „želja za smijehom nikada neće nestati“.

„Šta god da se desi, dramatično ili srećno, želja za smijehom nikada neće nestati“, napisao je Ris, direktor izdanja Šarli ebdoa u specijalnom izdanju koje će biti objavljeno sjutra, deset godina od napada džihadista koji su ubili 12 ljudi.

U ovom specijalnom izdanju u čiji je uvid imala agencija AFP, satirični list na naslovnoj strani piše da „ne može da crkne“ sa crtežom čitaoca koji sjedi na jurišnoj pušci i čita oduševljeno „istorijsko“ izdanje lista na 32 stranice.

Četiri stranice izdanja posvećene su karikaturama Boga koji su poslali karikaturisti širom svijeta.

Među tim crtežima se nalaze majka i njeno dijete kako lutaju kroz mjesto ruševina i govore jedno drugom da je imati „jednog Boga dobro, ali tri, to je već šteta“. Na drugom crtežu je Isus Hrist na krstu koji sebe snima na mobilnom telefonu, a na još jednom je karikaturista koji se pita da li može da crta nekoga ko crta proroka Muhameda.

„Satira ima vrlinu koja nam je pomogla da prebrodimo ove tragične godine, a to je optimizam. Ako želimo da se smijejemo, to je zato što želimo da živimo. Smijeh, ironija, karikatura su manifestacije optimizma. Šta god da se desi, dramatično ili srećno, želja za smijehom nikada neće nestati“, napisao je Ris u uvodniku koji se osvrće na posljednjih deset godina obilježenih, prema njegovim riječima, „geopolitičkom situacijom koja se pogoršala“.

Ris, koji se potpisuje samo nadimkom kao i ostali novinari i karikaturisti Šarli ebdo, dodao je da vrijednosti lista kao što su humor, satira, sloboda izražavanja i sekularnost „nikada nisu bile toliko osporene“.

„Možda je tako jer je sama demokratija ta koja je ugrožena od obnovljenih mračnih snaga“, napisao je Ris.

Braća Said i Šerif Kuaši 7. januara 2015. godine napali su redakciju pariskog nedjeljnika i ubili 12 osoba. Ubice su sjutradan ubijene, a redakcija koja je nastavila sa satirom i kritikom društva insistirajući da nema tabua, nalazi se sada na nepoznatoj lokaciji koja je stalno pod policijskim obezbjeđenjem.

Među poginulima su i karikaturista Šarb, kao i dvije legende karikature u Francuskoj, Kabi i Volinski.

Nekoliko mjeseci kasnije, iste te godine, tri bombaša samoubice 13. novembra „digli su se u vazduh“ simultano u Parizu, prvi u blizini fudbalskog stadiona za vrijeme utakmice, drugi ispred koncertne hale Bataklan za vrijeme koncerta i treći ispred mjesta gdje se nalazi nekoliko restorana.

Tada je ubijeno više od 130 osoba i više od 400 povrijeđeno. Najviše žrtava – 90, bilo je u Bataklanu.

Odgovornost za sve napade je tada preuzela Islamska država.