SAD: Rusija nastoji da iskoristi međuetničke tenzije na Kosovu i u regionu

SAD: Rusija nastoji da iskoristi međuetničke tenzije na Kosovu i u regionu

Sjedinjene Američke Države su saopštile da Rusija nastoji da iskoristi međuetničke tenzije u regionu Zapadnog Balkana kako bi stvorila „nestabilnost i omela integraciju regiona u evroatlantske institucije“.

„Jasno je da Rusija ne podržava istu evropsku budućnost zemalja Zapadnog Balkana koju su same izabrale i koju zaslužuju ljudi u regionu“, rekao je portparol američkog Stejt departmenta za Radio Slobodna Evropa.

SAD su navele da upravo zbog takve namjere Rusije, Vašington radi sa zemljama Zapadnog Balkana na jačanju regionalne saradnje i unapređenju reformi „koje će smanjiti mogućnost ruskog zlonamjernog uticaja i donijeti mir, stabilnost i prosperitet u regionu“.

„Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine naglašava hitnost i važnost tih prioriteta“, naveo je portparol Stejt departmenta.

Na Kosovu su politički lideri nedavno pojačali upozorenja da se Srbija sprema za napad ili provokaciju na Kosovu. Kad god kosovske vlasti govore o takvim prijetnjama, spominju saveznika Beograda, Rusiju, za koju kažu da je zainteresovana da destabilizuje sever Kosova i region.

Eksperti za razvoj događaja na Balkanu rekli su za RSE da Moskva ima za cilj da odvrati pažnju Zapada od njenog rata u Ukrajini i da velike sile treba da pošalju jasnu poruku Srbiji da će NATO reagovati ako bude delovala na sjeveru Kosova.

Pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Aziju Džejms O’Brajen (James O’Brian) rekao je da su sjever Kosova – naseljen većinom Srbima – i prijetnje otcjepljenjem djela Bosne i Hercegovine glavni bezbjednosni rizici na Zapadnom Balkanu.

Na sjeveru Kosova tenzije rastu od prošle godine, dok su u Bosni i Hercegovini vlasti u entitetu Republika Srpska zaprijetile otcjepljenjem.

Portparol Stejt departmenta je rekao da su SAD i dalje zabrinute da bi lokalne tenzije mogle eskalirati u ozbiljne političke tenzije u regionu.

„I dalje smo zabrinuti zbog rizika da lokalne tenzije prerastu u ozbiljne političke požare koji će kočiti države u regionu, na primjer na sjeveru Kosova i prijetnje otcjepljenjem u Bosni i Hercegovini. Blisko sarađujemo sa svim stranama kako bismo minimizovali te rizike“, rekao je on.

Poznavaoci dešavanja na Balkanu kažu za RSE da se ne može isključiti mogućnost tenzija na sjeveru Kosova, pošto su prošle godine u ovom dijelu Kosova tenzije kulminirale nakon što je grupa naoružanih Srba napala Kosovsku policiju, ubivši njenog narednika.

Za oružani napad u Banjskoj kod Zvečana prošlog septembra, Kosovo okrivljuje Srbiju, dok Beorgad poriče da je umiješan. Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsjednik Srpske liste, glavne stranke kosovskih Srba koja ima podršku Srbije.

Ivana Stradner, viša istraživačica u vašingtonskoj Fondaciji za odbranu demokratija, rekla je za RSE da je prijetnja od moguće eskalacije na sjeveru Kosova „velika i stvarna“, jer Rusija – koja ne priznaje nezavisnost Kosova – nastoji da skrene pažnju s rata u Ukrajini.

Ona je, međutim, rekla da ne vjeruje da će na Zapadnom Balkanu doći do sukoba velikih razmjera, poput onog u Ukrajini, mada navodi da na Balkanu postoje aktivnosti koje se mogu smatrati „hibridnim ratom“.