Tokom 24. januara pojavila se vijest da Sjedinjene Američke Države razmatraju (djelimično) povlačenje svojih trupa iz Sirije, a kako prenose Si-En-En i Rojters, Vašington je spreman i za razgovore o budućnosti prisustva svojih trupa u Iraku. Ovakav narativ ukazuje da će Vašington i Bagdad uskoro dogovoriti vremenski rok za okončanje decenijskog raspoređivanja američke vojske na teritoriji ove Bliskoistiočne države.
U poruci dostavljenoj iračkom ministru spoljnih poslova, Fuadu Huseinu, američka vlada izrazila je spremnost na pregovore o sledećoj fazi vojne operacije u Iraku, prenijeli su Rojters i Si-En-En, pozivajući se na navode neimenovanih vojnih zvaničnika. Husein je kasnije potvrdio da je primio „važnu poruku“ od američkog izaslanika i dodao da će je „pročitati premijer i nadležni organi vlasti“, ne objašnjavajući detalje.
Podsjećanja radi, u Iraku se i dalje nalazi oko 2.500 pripadnika vojske SAD, koji su tu ostale nakon raspoređivanja 2014. godine i borbe sa Islamskom državom. Njihov zadatak bi trebalo da bude obuka i savjetovanje iračkih trupa, jer je Pentagon još 2021. godine proglasio kraj borbenih operacija, međutim američke snage su od tada izvele na desetine misija i napada čije mete su bile grupe povezane sa Iranom.
Iako je vojni vrh SAD osmog januara saopštio da ne razmatra povlačenje svojih snaga, Si-En-En navodi da će dio predstojećih razgovora biti posvećen tome „da li i kada će biti izvodljivo okončati američko vojno prisustvo u Iraku“. Slične informacije prenosi i Rojters, koji izvještava da je Vašington odustao od pređašnjeg uslova da će se snage SAD povući tek kada militantne grupe koje podržava Iran budu prestale sa svojim aktivnostima.
Istovremeno pojedini zvaničnici iz Bagdada pozvali su da se proces povlačenja ubrza i da se SAD obavežu na određeni vremenski rok u kom će to učiniti. Tako je i irački predsjednik vlade – Muhamed Šija el Sudani izjavio da će uskoro inicirati proces „kako bi se trajno okončalo prisustvo međunarodne vojne koalicije na teritoriji Iraka“, ali ni on nije odredio konkretan datum kada bi se to moglo ostvariti.
Rojters dodaje da bi pregovori Bagdada i Vašingtona mogli da potraju „nekoliko mjeseci, ili više“, kao i da povlačenje američkih trupa nije „neposredno“.
El Sudani je javno osudio nekoliko skorašnjih američkih vazdušnih napada na iračkom tlu, dodajući da javno ugrožavaju suverenost njegove zemlje i predstavljaju prijetnju po regionalnu stabilnost. Predsjednik vlade Iraka smatra da vazdušni udari SAD „podrivaju sporazume i zajedničku bezbjednosnu saradnju“, naglašavajući potrebu da se „preoblikuju budući odnosi sa Vašingtonom“.