Sjedinjene Američke Države odbacile su pobjedu koju je nakon izbora u Venecueli proglasio predsjednik Nikolas Maduro , a za pobednika predsjedničkih izbora priznali su opozicionog kandidata Edmunda Gonzalesa .
„Imajući u vidu ubedljive dokaze, Sjedinjenim Državama, a još važnije narodu Venecuele je jasno da je Edmundo Gonzales Urutija dobio najviše glasova na izborima održanim 28. jula“, naveo je u saopštenju američki državni sekretar Entoni Blinken, prenio je Rojters.
Izborna komisija proglasila je Madura, koji je na vlasti od 2013, za pobjednika sa 51 odsto osvojenih glasova, dok opozicija navodi da je na osnovu prebrojanih 90 odsto glasova njen kandidat dobio dvostruko više.
Nezadovoljna opozicija pokrenula je talas protesta širom zemlje.
Blinken u saopštenju nije nagovestio nove sankcije Venecueli, ali je sugerisano da su moguće „kaznene akcije“.
„Mi u potpunosti podržavamo proces ponovnog uspostavljanja demokratskih normi u Venecueli i spremni smo da razmotrimo načine da ih ojačamo zajedno sa našim partnerima“, naveo je američki zvaničnik.
On je pozvao i na zaštitu opozicionih lidera, kao i na to da snage bezbjednosti ne treba da budu instrument političkog nasilja protiv građana koji traže svoja demokratska prava.
Ovo nije prvi put da Amerika odbija da prizna Madurovu pobjedu, pa je tako, tokom pokušaja državnog udara 2019. godine i administracija Donalda Trampa priznala autsajdera – desničarskog opozicionog političara Huana Gvaida za navodnog „privremenog predsednika“ Venecuele, uprkos činjenici da nikada nije ni učestvovao na predsjedničkim izborima.
Druge države, uključujući Rusiju, Kinu, Iran, Siriju, Kubu i Tursku, dosljedno su odbijale njegove pretenzije na mesto predsednika i nastavile da isključivo Madura priznaju kao legitimnog predsjednika.
Predsjednici Brazila, Meksika i Kolumbije pozvali su Venecuelu da objavi detaljne izborne rezultate.