Rusija regrutuje ukrajinske tinejdžere za špijunažu i sabotaže

Rusija regrutuje ukrajinske tinejdžere za špijunažu i sabotaže

U autobusu se savršeno uklopio, još jedan tinejdžer koji skroluje po telefonu. Ali u njegovom džepu, prema navodima ukrajinske bezbjednosne službe, nalazile su se koordinate i fotografije osjetljivih vojnih ciljeva, namijenjene ruskoj obavještajnoj službi.

Šesnaestogodišnji Ukrajinac, čije ime nije objavljeno jer je maloljetan, uhapšen je i optužen za špijunažu u korist Rusije, saopštila je prošle sedmice Ukrajinska bezbjednosna služba (SBU), a prenio “Fajnenšl tajms” (FT).

Ukrajinski zvaničnici tvrde da ga je regrutovala ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) putem aplikacije za razmjenu poruka Telegram, na kojoj ruski operativci sve češće ciljaju mlade korisnike nudeći brzu zaradu u zamjenu za saradnju.

Tinejdžeru je naređeno da fotografiše položaje ukrajinskih trupa i pošalje podatke o lokaciji putem šifrovanih kanala. Međutim, zvaničnici navode da ga je SBU već pratio, i kada je podigao telefon u blizini vojnog objekta u gradu Dnjepar, na jugu Ukrajine, uhapšen je na licu mjesta.

Istražitelji vjeruju da su prikupljene obavještajne informacije mogle biti iskorišćene za navođenje ruskih napada raketama ili dronovima, poput hiljada onih koji su posljednjih mjeseci razarali gradove i ključnu infrastrukturu širom Ukrajine.

Tinejdžer se sada suočava s optužbama za veleizdaju i mogućom doživotnom kaznom zatvora.

Ukrajinski zvaničnici upozoravaju da ovaj slučaj nije izuzetak, već dio šire strategije Rusije da destabilizuje zemlju iznutra, angažujući mlade i ranjive osobe, pretvarajući tinejdžersku radoznalost u oruđe špijunaže i sabotaže.

Van tradicionalnog ratnog fronta, visoki zvaničnici u Kijevu izjavili su za FT da svjedoče sistematskom vrbovanju tinejdžera i mladih ljudi, uključujući one koji su ostali bez roditelja ili su raseljeni zbog rata, koji se bore s finansijskim problemima ili su jednostavno željni da brzo zarade dovoljno novca za novi ajfon.

Zvaničnici su opisali postupke Moskve kao pretvaranje ukrajinskih adolescenata u oružje rata protiv sopstvenog naroda.

“Neprijatelj je agresivan i čini razna krivična djela protiv nacionalne bezbjednosti, uključujući regrutovanje agenata iz redova naših građana”, izjavio je načelnik SBU-a, general-potpukovnik Vasil Maljuk.

FT navodi da rusko ministarstvo spoljnih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentar.

Portparol SBU-a Artem Dehtjarenko izjavio je za FT da je od proljeća prošle godine ta agencija uhapsila više od 700 osoba umiješanih u špijunažu, podmetanje požara i planiranje bombaških napada koje su ruski obavještajci organizovali na daljinu. Od tog broja, oko 175, ili približno 25 odsto, bilo je mlađe od 18 godina.

Većina regrutovanih svjesno je izvršavala svoje zadatke, ali su neki to činili nesvjesno, nakon što su bili obmanuti, naveo je portparol SBU-a.

“Maloljetne osobe ne mogu da sagledaju posljedice svojih postupaka”, rekao je Dehtjarenko, dodajući da ih to čini posebno ranjivim na rusko vrbovanje.

Među vrbovanim mladim ljudima su oni koji su ostali bez roditelja ili su raseljeni zbog rata, koji se bore s finansijskim problemima ili su jednostavno željni da brzo zarade dovoljno novca za novi ajfon

FT piše da su posljedice bile ozbiljne, čak i smrtonosne. Ruska kampanja je, prema riječima portparola, “počela prošlog proljeća zadacima poput paljenja automobila (i) elektroenergetskih čvorišta duž pruge”. Potom su, kako je rekao, “unaprijedili strategiju i počeli da pale vojne regrutne centre”. Ranije ove godine, dodao je, “prešli su na korišćenje Ukrajinaca kao bombaša samoubica”.

Problem je dostigao takve razmjere da su ukrajinske vlasti pokrenule nacionalnu kampanju za podizanje svijesti: upozorenja se šalju putem masovnih SMS poruka, postavljaju se na bilborde duž autoputeva i prikazuju neprekidno u putničkim vozovima. U video-snimku namijenjenom tinejdžerima, s ciljem edukacije, objašnjava se “kako da ne upadnu u zamku i ostanu korak ispred” FSB-a.

Agenti SBU-a su, takođe, pozvani u škole kako bi djecu učili da prepoznaju ruske pokušaje vrbovanja. Slogan kampanje nastoji da preokrene rusku propagandnu matricu: “Ne spaljuj svoje! Spali neprijatelja!”

Do kraja maja, oko 50 ukrajinskih maloljetnika prijavilo je pokušaje podmićivanja putem aplikacija za poruke, prema podacima ukrajinske policije za maloljetnike, koja učestvuje u kampanji podizanja svijesti.

Kanali za regrutaciju slijede sličan obrazac: anonimni korisnik kontaktira mlade osobe preko Telegrama, Diskorda, Vocapa ili Vibera, primamljivim ponudama za brzu i laku zaradu.

Nakon što se uspostavi kontakt, ruski nalogodavci šalju koordinate i instrukcije, koje mogu uključivati fotografisanje vojnih objekata ili sistema protivvazdušne odbrane, postavljanje eksplozivnih naprava ili podmetanje požara na energetsku infrastrukturu i regrutne centre. Obećane isplate kreću se u rasponu od 100 do 1.000 dolara, navodi FT.

Ako je prije deset godina među Ukrajincima i bilo onih koji su imali simpatije prema vojnim akcijama Rusije, danas je jedva da je ostao iko ko podržava “ruski mir” (ruski svijet), rekao je Dehtjarenko. “Zato su ruske obavještajne službe promijenile pristup i počele ljudima da nude novac”.

SBU i nacionalna policija u srijedu su uhapsili 19-godišnju djevojku u sjeveroistočnom ukrajinskom gradu Harkov, koja je navodno izvela bombaški napad po instrukcijama ruskih agenata.

Nakon što joj je, prema navodima vlasti, prišao neko putem kanala sa oglasima za posao na Telegramu, dobila je uputstva kako da napravi improvizovanu eksplozivnu napravu. Zatim je, kako je saopštio SBU, postavila bombu unutar električnog trotineta koji je bio doniran ukrajinskoj vojsci. U eksploziji je poginuo jedan vojnik, a drugi je ranjen.

U drugom slučaju, u martu, dvojica dječaka, starih 15 i 17 godina, regrutovani su da izvedu bombaški napad na željezničkoj stanici u zapadnom gradu Ivano-Frankivsk. Eksploziv skriven u torbi koju je nosio jedan od dječaka prerano je detoniran, navodno su ga daljinski aktivirali njihovi ruski nalogodavci, što ih je, u suštini, pretvorilo u nesvjesne bombaše samoubice. Jedan dječak je poginuo, drugi je povrijeđen, kao i još dvoje prolaznika.

Ruski špijuni, kako piše FT, ponekad regrutuju Ukrajince pod izgovorom “potraga” – igara nalik lovu na blago, koje su popularne među tinejdžerima.

Dvojica prijatelja, starih 15 i 16 godina, presretnuti su u decembru u Harkovu dok su navodno vršili izviđanje položaja protivvazdušne odbrane i koordinisali mete za vazdušne napade i paljevine. Prema navodima SBU-a, vjerovali su da učestvuju u igri koja pobjednicima obećava novčanu nagradu.

“Prema pravilima igre potrage, djeca su od FSB-a dobijala geolokacije”, navodi se. “Njihov zadatak je bio da stignu do određene lokacije, fotografišu i snime označena mjesta i ukratko opišu to područje”.

Tinejdžeri su prikupljene obavještajne podatke slali kontaktu iz FSB-a putem Telegrama, a prema navodima SBU-a, “Rusi su te informacije iskoristili za izvođenje vazdušnih napada na Harkov”.

Ako je prije deset godina među Ukrajincima i bilo onih koji su imali simpatije prema vojnim akcijama Rusije, danas je jedva da je ostao iko ko podržava “ruski mir” (ruski svijet). Zato su ruske obavještajne službe promijenile pristup i počele ljudima da nude novac

SBU je u junu upozorio na novu taktiku regrutacije: ruski agenti se predstavljaju kao ukrajinski zvaničnici kako bi prevarili ili izvršili pritisak na djecu da u ime svoje zemlje izvrše sabotaže ili sajber upade.

Protiv mnoge djece optužene za ta krivična djela podignute su optužnice i sudi im se kao odraslima, što je izazvalo zabrinutost među pojedinim borcima za ljudska prava i pravnim stručnjacima. Prema ukrajinskom ratnom pravu, osobe optužene za sabotažu, terorizam, saradnju s neprijateljem i veleizdaju suočavaju se s dugim zatvorskim kaznama, uključujući mogućnost doživotne robije.

Julija Gorbunova, viša istraživačica za Ukrajinu u organizaciji Hjuman rajts voč, izjavila je da posebne zaštitne mjere za djecu postoje i u mirnodopskim i u ratnim okolnostima, uključujući slučajeve u kojima se ona smatraju bezbjednosnom prijetnjom ili su osumnjičena za krivična djela protiv nacionalne bezbjednosti.

“Kada se djeca sumnjiče za nezakonite radnje, vlasti su dužne da ih tretiraju u skladu s međunarodnim standardima maloljetničkog pravosuđa, dajući prioritet rehabilitaciji i reintegraciji”, rekla je.

“Zatvaranje ili pritvaranje djece treba koristiti samo kao krajnju mjeru, a djeca bi trebalo da imaju pristup pravnom zastupniku od trenutka kada se utvrdi da su maloljetna”.

Ukrajinski zvaničnici insistiraju da se poštuje zakonska procedura i da maloljetni osumnjičeni imaju poseban tretman. Dehtjarenko je rekao da su maloljetnicima optuženim za izdaju omogućeni pravni zastupnici. Nijedan od tih slučajeva još nije stigao pred sud, ali bi neki mogli tokom ove godine.

Vlada je, takođe, pod pritiskom da pokaže odlučan odgovor na sve veću prijetnju saradnika okupatora, čak i kada je riječ o maloljetnim osobama. “Za nas su oni izdajnici države”, rekao je načelnik SBU-a Maljuk.