Rusija napušta evropske ugovore

Rusija napušta evropske ugovore

Predsjednik Vladimir Putin uputio je ruske poslanike u utorak da usvoje zakon kojim bi se zvanično okončalo učešće zemlje u 21 ugovoru i povelji u vezi sa Savetom Evrope. Moskva se povukla iz tela za ljudska prava prošlog marta, tvrdeći da su ga zauzele SAD i njihovi savjeznici i da služi samo zapadnim političkim ciljevima.

Putin je zvanično podnio predlog zakona o raskidu sporazuma predsjedniku Državne dume Vjačeslavu Volodinu, u skladu sa odredbama saveznog zakona iz 1995. godine.

Među 21 ugovorom koji će prestati da važi za Rusiju je povelja Saveta Evrope (SE), Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Evropska konvencija o suzbijanju terorizma, Evropska povelja o lokalnoj samoupravi. -Vlada i Evropska socijalna povelja. Savet Evrope će takođe izgubiti imunitet i privilegije date poveljom.

Savet Evrope je 1949. godine osnovalo nekoliko zapadnoevropskih zemalja, sa misijom da promoviše „demokratiju, ljudska prava i vladavinu prava“. Rusija se pridružila toj organizaciji 1996. i 1998. ratifikovala konvenciju o ljudskim pravima.

U februaru 2022, međutim, 42 od 47 članica glasalo je za suspenziju članstva Moskve, navodeći kao razlog sukob u Ukrajini. Rusija je osudila „otvoreno političku“ odluku kojom je nominalno neutralno telo stalo na stranu SAD i NATO-a i povukla se iz SE 15. marta. Moskva je takođe najavila da će poslati samo proporcionalni iznos svog doprinosa za 2022. budžetu SE, otprilike 5,7 miliona evra.

Putin je u junu potpisao zakon kojim su sve presude Evropskog suda za ljudska prava nakon 15. marta u Rusiji proglašene ništavnim. Moskva je zvanično ukinula konvenciju kojom je prihvatila nadležnost ECHR-a u septembru 2022. Sledećeg meseca, Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) usvojila je rezoluciju kojom se zemlje članice pozivaju da proglase „trenutni ruski režim terorističkim“.