Rubio: Tramp će odustati od posredovanja između Rusije i Ukrajine, ako ne bude znakova da se dogovor može postići

Rubio: Tramp će odustati od posredovanja između Rusije i Ukrajine, ako ne bude znakova da se dogovor može postići

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp odustaće od pokušaja posredovanja u mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine u roku od nekoliko dana, osim ako ne bude jasnih znakova da se dogovor može postići, izjavio je danas američki državni sekretar Marko Rubio, prenosi agencija Rojters.

„Nećemo nastaviti sa ovim poduhvatom nedjeljama i mjesecima. Tako da sada moramo veoma brzo da odredimo, a ja govorim o pitanju dana da li je to izvodljivo ili ne u narednih nekoliko nedjelja“, rekao je Rubio u Parizu nakon sastanka sa evropskim i ukrajinskim liderima.

„Predsjednik to osjeća veoma snažno. On je posvetio mnogo vremena i energije ovome… ovo je važno, ali ima mnogo drugih zaista važnih stvari koje se dešavaju i koje zaslužuju isto toliko, ako ne i više pažnje“, kazao je on.

Rubiovo upozorenje stiglo je usred znakova određenog napretka u pregovorima SAD sa Ukrajinom, navodi Rojters.

Tramp je u četvrtak rekao da očekuje da će sljedeće sedmice potpisati sporazum sa Kijevom koji će SAD omogućiti pristup ukrajinskim mineralima.

Pokušaj da se potpiše pakt o mineralima u februaru propao je nakon sukoba ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog sa Trampom i potpredsjednikom Džej Di Vensom u Ovalnom kabinetu.

Poslije razgovora u Parizu u četvrtak – prvih suštinskih razgovora na visokom nivou i ličnih razgovora o Trampovom mirovnom nastojanju koji su uključivali evropske sile – Rubio je rekao da je mirovni okvir SAD dobio „ohrabrujući prijem“.

Kancelarija Zelenskog nazvala je razgovore konstruktivnim i pozitivnim.

Rubiovi komentari u petak naglašavaju rastuću frustraciju u Bijeloj kući zbog nedostatka napretka u nastojanjima da se riješi rastuća lista geopolitičkih izazova, piše Rojters.

Tramp je tokom predizborne kampanje obećao da će okončati rat u Ukrajini u prva 24 sata od kada stupi na dužnost. On je moderirao tu tvrdnju o, predlažući dogovor do aprila ili maja kako su prepreke postajale sve veće.

Rubio je rekao da je razgovarao sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom poslije pregovora u Parizu i rekao mu da su bili konstruktivni, a takođe ga je obavijestio o „nekim elementima“ američkog mirovnog okvira.

Rubio je rekao da se pitanje američkih bezbjednosnih garancija kao dio bilo kakvog dogovora pojavilo u pregovorima u Parizu, ne ulazeći u detalje.

On je rekao da su bezbjednosne garancije problem „koji možemo da riješimo na način koji je prihvatljiv za sve“, ali „imamo veće izazove koje treba da shvatimo, da li je to uopšte moguće u kratkom roku“.

On je rekao da je jasno da će mirovni sporazum biti teško postići, ali da moraju postojati znaci da bi to moglo biti postignuto uskoro.

„Niko ne kaže da to može da se uradi za 12 sati. Ali želimo da vidimo koliko je to udaljeno i da li se te razlike uopšte mogu suziti, da li je uopšte moguće postići kretanje u vremenskom periodu koji imamo na umu“, rekao je on.

Ni francusko predsejdništvo ni ministarstvo inostranih poslova nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.