Mogući sastanak između ruskog predsjednika Vladmira Putina i lidera Sjeverne Koreje Kim Džong Una naglasio bi jačanje saradnje između dvojice izolovanih lidera koja bi, prema ocjenama analitičara, za posljedicu mogla imati dodatno produbljivanje tenzija na Korejskom poluostrvu i uticati na tok rata u Ukrajini.
Kremlj juče nije želio da komentariše tvrdnje američkih zvaničnika da Kim planira da ovog mjeseca, možda čak sljedeće nedjelje, posjeti Rusiju i u Vladivostoku se sastane s Putinom kako bi razgovarali o snabdijevanju Moskve oružjem za Ukrajinu.
Na pitanje da li može da potvrdi navode o sastanku dvojice lidera, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je kazao: “Ne, ne mogu. Nema šta da se kaže”.
Uprkos odbijanju Kremlja da potvrdi sastanak, analitičari tvrde da susret ne bi bio iznenađujući budući da izolovana Rusija u Sjevernoj Koreji vidi sve veću vrijednost.
Moskva i Pjongjang su, kako podsjeća Rojters, demantovali prethodne optužbe Sjedinjenih Država da je Sjeverna Koreja snabdijevala Rusiju oružjem, ali obje zemlje obećavaju da će pojačati saradnju u oblasti odbrane. Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu, koji je posjetio Pjongjang u julu i prisustvovao izložbi oružja, uključujući zabranjene balističke rakete, izjavio je u ponedjeljak da se razmatra mogućnost zajedničkih vojnih vježbi.
Za Kim Džong Una posjeta Rusiji, kako bi sa Putinom razgovarao o vojnoj pomoći, mogla bi donijeti dvije stvari koje Pjongjang odavno želi: tehnološku pomoć u vezi s programom oružja, i konačno osjećaj da je potreban jednom važnom susjedu, ocjenjuje “Njujork tajms”. List ističe da potreba Rusije da ostvari nove dobitke u ratu protiv Ukrajine pruža Kimu priliku da se nađe u središtu geopolitičke pažnje – i novi način da iritira SAD, dok se približava Moskvi i Pekingu.
Mada je Rusija dugo bila ključni saveznik izolovanog susjeda, odnosi između dvije zemlje su povremeno bili napeti nakon raspada Sovjetskog Saveza. Sada ih ponovo zbližavaju zajednički interesi i stavovi.
“To je dobitna situacija za obje strane”, kazao je za “Njujork tajms” Li Bjong-čul, ekspert za Sjevernu Koreju sa Kjungam univerziteta u Seulu.
Ukoliko dođe do sastanka ključno pitanje je koliko pomoć Sjeverne Koreje može ubrzati i unaprijediti ruske ratne napore, naročito ako se imaju u vidu ekonomske poteškoće Pjongjanga i hronična nestašica hrane.
Li, međutim, tvrdi da je moguće da Sjeverna Koreja već ima na raspolaganju veliki višak municije budući da nije učestvovala u ratu od 1953. S obzirom na to da je naoružanje Sjeverne Koreje uglavnom zasnovano na sovjetskim sistemima oružja, njeni projektili i municija su u velikoj mjeri kompatibilni sa arsenalom Rusije.
Proteklih nedjelja Kim je posjetio niz fabrika municije pozivajući na povećanje proizvodnje, prenijeli su državni mediji.