Japanac Kunihiko Ida, 82-godišnjak koji je preživio napad atomskom bombom na Hirošimu u Drugom svjetskom ratu, godinama usavršava svoj engleski jezik kako bi, zbog sve većeg broja globalnih sukoba, preneo svijetu iskustva o „užasima nuklearnog oružja“.
Ida je bio dete kada je atomska bomba bačena na Hirošimu 6. avgusta 1945, ostavivši ga sa dugotrajnim zdravstvenim problemima, prenosi Kjodo.
Uprkos poodmaklim godinama, nedavno je počeo da pohađa časove engleskog jezika kako bi sve većem broju stranih posjetilaca u Hirošimi ispričao svoje iskustvo.
„Biće teško ukinuti nuklearno oružje bez širenja svijesti o stvarnosti onoga što se dogodilo (u Hirošimi). Mnogo ljudi ne zna ništa o tome. Ako se nuklearno oružje ikada ponovo upotrebi, svijet će biti uništen“, kaže on.
SAD su 1945. godine, u poslednjim danima Drugog svjetskog rata, bacile artomsku bombu prvo na Hirošimu, a tri dana kasnije na Nagasaki.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, rada i socijalnog staranja Japana, broj onih koji su preživeli te napade u martu je iznosio oko 107.000, sa prosečnom starošću 85,6 godina.