Predsjednica Meksika, Klaudija Šejnbaum, izjavila je u četvrtak da će predložiti ustavnu reformu s ciljem daljeg zaštititka nacionalnog suvereniteta Meksika, nakon što su Sjedinjene Američke Države označile razne meksičke kartele kao strane terorističke organizacije.
„Narod Meksika ni pod kojim okolnostima neće prihvatiti intervencije, upade ili bilo kakve druge radnje iz inostranstva koje ugrožavaju integritet, nezavisnost ili suverenitet naše nacije… (uključujući) povrede meksičke teritorije, bilo kopnom, morem ili iz vazduha,“ rekla je Šejnbaum tokom svoje redovne jutarnje konferencije za novinare, prenosi Rojters.
Sjedinjene Američke Države su u srijedu označile Sinaloa kartel i druge meksičke narko-kartele kao globalne terorističke organizacije.
Ova odluka dolazi u trenutku kada raste zabrinutost među nekim meksičkim zvaničnicima da bi američki predsjednik Donald Tramp mogao pripremati teren za jednostranu vojnu akciju unutar Meksika – ideju koju je više puta pominjao tokom svoje predsjedničke kampanje.
Šejnbaum je izjavila da Meksiko nije bio konsultovan od strane SAD-a u vezi s odlukom o proglašavanju ovih grupa terorističkim organizacijama.
Meksiko se dugo protivio ovom potezu, tvrdeći da karteli nisu motivisani političkim ciljevima, kao druge grupe na listi terorističkih organizacija, već isključivo profitom.
Ova oznaka može zakomplikovati međunarodno poslovanje u Meksiku, uključujući operacije američkih kompanija. Takođe bi mogla promijeniti pravni okvir za zahtjeve za azil u SAD-u, potencijalno ugrožavajući migrante koji su primorani da plaćaju iznude ili otkupnine kartelima, jer bi mogli biti optuženi za podržavanje terorističke organizacije.
Šejnbaum je u četvrtak najavila da će predložiti i drugu ustavnu reformu kojom bi se pooštrile kazne za Meksikance i strance koji se bave krijumčarenjem oružja – što je jedno od glavnih diplomatskih pitanja za Meksiko, budući da većina oružja koje se koristi u kriminalnim djelima u toj zemlji dolazi iz Sjedinjenih Država.