Predmeti sa Titanika na aukciji: Među njima i meni iz restorana prve klase, ćebe i džepni sat

Predmeti sa Titanika na aukciji: Među njima i meni iz restorana prve klase, ćebe i džepni sat

Nevjerovatno očuvani predmeti sa Titanika, stari više od jednog vijeka, sredinom ovog mjeseca će se naći na aukciji. Među njima su i meni iz restorana koji je bio namijenjen putnicima prve klase, ćebe koje su koristili putnici kako bi se zaštitili od naleta vjetra tokom borakva na palubi, kao i sat koji je pripadao jednom od putnika iz druge klase.

Zahvaljujući melodrami Džejmsa Kamerona većina nas je imala priliku da makar djelimično stekne utisak o tome kako je izgledalo putovanje Titanikom, kruzerom koji je ostavio trag u istoriji i odnio živote preko 1.500 ljudi. Vidjeli smo kako je teklo ukrcavanje na brod, ko su bili putnici, kako se veselilo i jelo. Čuli smo čak i priču iz prve ruke.

Sada se, na aukciji kuće Henri Aldridž end Son našao i originalni meni, vjerovatno jedini koji je ikada i postojao, a koji je bio namijenjen restoranu prve klase u kome su objedovali najimućniji putnici. Vidno oštećen nakon dodira sa ledenom vodom Altantika, ali i dalje u odličnom stanju, meni prikazuje jela koja su se tog 11. aprila 1912. godine servirala u restoranu: ostrige, teleći kotlet „A la Viktoria“, juneći sirloin, losos, pačetina – samo su dio izuzetno bogate trpeze restorana.

Meni je dimenzija 6,25 sa 4,25 inča, ima reljefnu crvenu zastavu Vajt Star Lajn, a prvobitno su na njemu bila ugravirana i pozlaćena slova OSNC (Oušn Stimšip Navigejšn Kompani) odmah pored logoa R.M.C. Titanik, koja su nažalost nakon više od jednog vijeka izblijedjela. Papirni artefakt je pronađen u fotoalbumu iz 1960-ih godina, a pripadao je jednom od najvećih kolekcionara predmeta sa Titanika.

Osim menija, za koji se pretpostavlja da će biti prodat za najmanje 60.000 funti, na aukciji će se naći još stotinak predmeta sa ovog kruzera – neki od njih su pronađeni kod samih žrtava katastrofe, dok su neki zajedno sa preživelima napustili brod u čamcima za spasavanje.

Jedan od predmeta koji će se naći „ispod čekića“ je i ćebence koje su putnici koristili tokom boravka na palubi. Karirano ćebe sa istaknutim logoom u uglu, je sačuvao jedan od preživjelih putnika Titanika, a očekuje se da će njegova cijena dostići između sedamdeset i sto hiljada funti.

Posebnu pažnju kolekcionara privukao je i džepni sat čiji vlasnik nažalost nije preživeo katastrofu. Sinai Kantor, kome je pripadao sat, se zajedno sa suprugom Mirijam na Titanik ukrcao u Sauthemptonu, ne sluteći da će to biti njegovo poslednje putovanje u životu, a samo nekoliko dana kasnije, dogodila se tragedija. Mirijam je preživjela jer je bila evakuisana sa broda sa ostalim ženama i djecom, dok se Sinai utopio u ledenom Atlantiku. Nakon što je tijelo putnika izvučeno iz vode, sat je restauriran punih sedam dana, a sada se očekuje da će biti prodat za 50 do 80 hiljada funti.