On je dodao da je ministar odbrane Pit Hegset naredio da se 2.000 pripadnika Nacionalne garde u saveznoj državi Kaliforniji povuku iz misije savezne zaštite.
Protivno mišljenju demokratskog guvernera Kalifornije Gavina Njusama, predsjednik SAD Donald Tramp poslao je početkom juna Nacionalnu gardu u Kaliforniju na 60 dana, tvrdeći da želi da povrati red u Los Anđelesu poslije sukoba policije i demonstranata.
Tramp je takođe naredio mobilizaciju 700 marinaca kao pojačanje Nacionalnoj gardi da bi se suprotstavili demonstracijama protiv hapšenja imigranata od strane savezne imigracione policije. Demonstracije su većinom bile mirne ali izbijali su i sukobi sa policijom.
Situcija se u velikoj mjeri smirila prije gotovo mjesec dana u Los Anđelesu, gdje je noćni policijski čas ukinut 17. juna.
Po njima incidenti koji su izbijali na margini demonstracija kao što su paljenje taksija, pljačke trgovina, grafiti bili u velikoj mjeri savladivi od strane lokalnih snaga, i davali su uvjeravanja da uspješno održavaju red tokom demonstracija.
Poslati vojnici su najviše korišćeni da zaštite savezne zgrade i nekad su pratili imigracionu policiju da štite njihove agente tokom racija.
Gradonačelnica Los Anđelesa Karen Bas koja je osudila slanje Nacionalne garde kao „oružanu okupaciju“, pozdravila je njeno povlačenje.
– To se dogodilo zato što su se stanovnici Los Anđelesa dobro držali. Organizovali smo mirne demonstracije, sakupljali smo se na skupovima, napadali smo Trampovu administraciju na sudovima, i sve to je dovelo do današnjeg povlačenja – rekla je ona.
Guverner Kalifornije Gavin Njusam pozvao je Donalda Trampa da „okonča tu maskaradu i vrati“ i preostale vojnike koji se drže u toj saveznoj državi.