Poljaci izlaze sjutra na predsjedničke izbore. Proevropska vlada u Varšavi nada se da će izbori obnoviti usporeni demokratski zanos, a njeni nacionalistički protivnici izbore smatraju prilikom da Poljska krene putem nadahnutim američkim predsjednikom Donaldom Trampom.
Prema anketama bi trebalo da pobijedi gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski (53), ujedno i saveznik vladajuće koalicije, iako najvjerovatnije tek u drugom krugu izbora 1. juna.
Drugi u anketama je Karol Navrocki (42) amaterski bokser i konzervativni istoričar kojeg podržava nacionalistička opoziciona stranka Pravo i pravda (PiS). Treći je kandidat krajnje desnice Slavomir Mencen (38).
I Navrocki i Mencen pristalice su Trampa i njegovog pokreta „Učinimo Ameriku ponovno velikom“. Podržavaju njegov antiimigracioni stav i borbu protiv „woke“ liberalnih vrijednosti. Pobjednik će naslijediti nacionalističkog saveznika Andržeja Dudu, kojem ističe drugi mandat.
Tšaskovski se tokom kampanje pomakao udesno u pokušaju da pridobije konzervativnije glasače. Ako pobijedi, obećao je da će sarađivati s vladom premijera Donalda Tuska, kako bi se poništile promjene u poljskom pravosuđu uvedene pod PiS-om, za koje su kritičari u Evropskoj uniji i kod kuće rekli da su narušile demokratsku kontrolu i ravnotežu vlasti, prenosi Hina.
PiS je izgubio većinu od Tuskove centrističke koalicije na izborima u oktobru 2023. nakon gotovo deceniju na vlasti, na talasu narodnog bijesa zbog srozavanja prava žena i manjina. Ali, Duda je koristio predsjednički veto kako bi blokirao velik dio Tuskovih reformskih napora.
„Ulozi na ovim izborima su jednako visoki kao što su bili 15. oktobra. Stoga se nadam mobilizaciji birača. Teško je vladati uz neprijateljski raspoloženog predsjednika, sa svim tim vetima“, rekao je Tusk. U Poljskoj predsjednik ima pravo veta na zakone i služi kao vrhovni vojni komandant, ali ima ograničena izvršna ovlašćenja.
S obzirom na rat u susjednoj Ukrajini, koji nakon više od tri godine borbi možda ulazi u završnu fazu, Tšaskovski, Navrocki i Mencen hvalili su se svojim kvalifikacijama ratnih vođa. Sva trojica obećala su da će nastaviti vojno podržavati Kijev, ali se razlikuju u pogledu količine pomoći koju treba pružiti izbjeglicama iz Ukrajine.
Navrocki i Mencen protive se članstvu Ukrajine u NATO-u i naglašavaju da su bezbjednosni interesi Poljske uz Vašington, dok Tšaskovski traži veću ulogu EU u rješavanju sukoba i očuvanju evropske bezbjednosti.
„Podržavamo Ukrajinu u njenim naporima da porazi postsovjetsku Rusiju. To je očito. U strateškom je interesu Poljske da odbije neoimperijalističku prijetnju iz Rusije“, rekao je Navrocki na televizijskoj debati u ponedjeljak.
„Kao predsjednik ću graditi poljsko-američki savez i neću pristati na to da EU postane zamjena za NATO“, dodao je Navrocki. Ponavljajući Trampov narativ i koristeći rastući umor među biračima, Navrocki i Mencen smatraju da bi interesi etničkih Poljaka trebalo da imaju prednost nad interesima ukrajinskih izbjeglica.
„Dolaze iz Ukrajine, registruju se kod ljekara, produžuju redove, a potom se vraćaju kući. To je medicinski turizam koji mi plaćamo“, upozorio je Mencen na predizbornom skupu u februaru.
Tšaskovski, prema anketama, osvaja oko 32 odsto glasova, a Navrocki 24 posto. Mentzen je na desetak odsto podrške.
Uprkos prednosti, Tšaskovski bi se mogao namučiti za pobjedu u drugom krugu, smatraju politički posmatrači.
Tšaskovski, sin džez muzičara, imao je problema s privlačenjem birača u ruralnim područjima u kojima se Navrocki često doživljava kao neko ko bolje razumije njihove probleme s visokim troškovima života i opiranjem migracijama.
„Navrocki mi je jednostavno blizak srcu… Osmijeh Tšaskovskog uopšte nije iskren“, rekla je 38-godišnja Ana Ceslik, stanovnica Garvolina, gradića istočno od Varšave.
Međutim, podrška Navrockom pala je proteklih sedmica zbog optužbi da je lagao o svom imovinskom stanju i prikrio podatak o stanu koji je stekao od bolesnog penzionera.