Pentagon šalje 1.500 vojnika da pomognu u obezbjeđivanju granice SAD i Meksika

Pentagon šalje 1.500 vojnika da pomognu u obezbjeđivanju granice SAD i Meksika

Vojnici će se pridružiti otprilike 2.500 pripadnika Nacionalne garde i rezervnih snaga koje su već tamo. Trenutno nema aktivnih trupa koje rade duž granice od oko 3.200 kilometara.

Pentagon će početi da raspoređuje do 1.500 vojnika u narednim danima kako bi osigurali južnu granicu, potvrdila je Bela kuća u srijedu, realizujući planove koje je predsjednik Donald Tramp izložio u izvršnim naredbama za suzbijanje imigracije ubrzo pošto je preuzeo dužnost.

Očekuje se da će vršilac dužnosti ministra odbrane Robert Saleses potpisati naloge za raspoređivanje u srijedu, ali još nije jasno koje će trupe biti poslate, pri čemu bi ukupan broj mogao da varira.

Ostaje da se vidi da li će vojnici raditi na sprovođenju zakona, čime bi američke trupe posle više decenija imale drugačiju ulogu.

„Ovo je nešto ona čemu je predsjednik Tramp vodio kampanju. Američki narod je čekao ovo vrijeme – da naše Ministarstvo odbrane zaista ozbiljno sprovodi unutrašnju bezbednost. To je prioritet broj jedan američkog naroda“, rekla je portparolka Bele kuće Karolajn Livit.

Vojnici će se pridružiti otprilike 2.500 pripadnika Nacionalne garde i rezervnih snaga koje su već tamo. Trenutno nema aktivnih trupa koje rade duž granice od oko 3.200 kilometara.

Očekuje se da će trupe biti korišćene za podršku agentima granične patrole, u logistici, transportu i izgradnji barijera, rekli su američki zvaničnici, koji su govorili pod uslovom da im se ne objavljuju imena. Vojnici su obavljali slične dužnosti i ranije, kada su i Tramp i prethodni predsjednik Džo Bajden slali trupe na granicu.

Vojnicima je zakonom zabranjeno da obavljaju dužnosti sprovođenja zakona, ali to može da se promijeni. Tramp je izvršnom naredbom naložio da novi ministar odbrane i novi šef unutrašnje bezbjednosti podnesu izveštaj u roku od 90 dana ako smatraju da treba koristi Zakon o ustanku iz 1807, što bi omogućilo da se te trupe koriste u civilnom sprovođenju zakona na tlu SAD.

Poslednji put kada je korišćen taj zakonski akt bio je 1992. tokom nereda u Los Anđelesu iz protesta zbog oslobađajuće presude četvorici policajaca optuženih za prebijanje Afroamerikanca Rodnija Kinga (Rodney).

Raspoređivanje vojnika jedan je od prvih koraka u Trampovom planu da proširi upotrebu vojske duž granice. U jednom od svojih prvih naređenja u ponedjeljak, Tramp je naložio ministru odbrane da smisli plan da se „zapečati granica“ i spriječi „nezakonita masovna migracija“.

Tramp je tokom svog inauguracionog obraćanja u ponedjeljak rekao da će proglasiti vanredno stanje na južnoj granici SAD.

„Svaki ilegalni ulazak će odmah biti zaustavljen, a mi ćemo početi proces vraćanja miliona i miliona stranih kriminalaca na mjesta odakle su došli“, rekao je Tramp.

Vojno osoblje je skoro neprekidno slano na granicu od 1990-ih da bi pomoglo u rješavanju problema migracija, trgovine drogom i transnacionalnog kriminala.

Granična patrola ima oko 20.000 agenata. Mada se većina nalazi na južnoj granici, ta služba je odgovorna i za zaštitu sjeverne granice sa Kanadom. Agenti obično imaju zadatak da traže krijumčare droge ili ljude koji pokušavaju da neotkriveni uđu u zemlju.