Peking naziva američke tvrdnje o balonima „informacionim ratom“

Peking naziva američke tvrdnje o balonima „informacionim ratom“

Kina je u četvrtak saopštila da optužbe SAD da je oboreni kineski balon bio deo opsežnog programa nadzora predstavljaju „informacioni rat protiv Kine“.

Pentagon je u sredu saopštio da je kineski balon oboren kod obale Južne Karoline u subotu deo programa koji uključuje niz takvih vazdušnih brodova koje Kina koristi „nekoliko godina“.

Na dnevnom brifingu u četvrtak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning ponovio je kinesko insistiranje da je veliki balon bez posade bio civilni meteorološki vazdušni brod koji je slučajno izleteo sa kursa i da su SAD „preterale“ obarajući ga.

„To je neodgovorno“, rekao je Mao na dnevnom brifingu. Najnovije optužbe „možda su deo informacionog rata američke strane protiv Kine“.

Američki zvaničnici odbacili su tvrdnje Kine, a agenti FBI-a i Pomorske službe za kriminalističke istrage katalogiziraju ostatke izvučene iz okeana i transportuju ih na dalju obradu.

Kada su slični baloni prošli preko teritorije SAD u četiri navrata tokom Trampove i Bajdenove administracije, SAD ih nisu odmah identifikovale kao kineske balone za nadzor, rekao je Brig. Gen. Pat Rider, sekretar za štampu Pentagona.

Ali on je rekao da je „naknadna obaveštajna analiza“ omogućila SAD da potvrde da su deo kineskog špijuniranja i da saznaju „mnogo više“ o programu.

„Mogu da vas uverim da ovo nije bilo u civilne svrhe… Mi smo 100% jasni oko toga“, rekao je Rajder.

Najviši zvaničnici administracije informisali su članove Kongresa o kineskom programu nadzora balona na poverljivim sednicama u sredu i četvrtak.

Državni sekretar Entoni Blinken otkazao je posetu Pekingu planiranu za ovu nedelju nakon incidenta, čime je usporio napore na zaustavljanju daljeg pogoršanja bilateralnih odnosa koji su pali na najniži nivo u decenijama.

On je rekao da su SAD obavestile desetine zemalja o programu, za koji su zvaničnici rekli da je aktivan na pet kontinenata.

„Sjedinjene Države nisu bile jedina meta“, rekao je on na konferenciji za novinare sa gostujućim šefom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Blinken je rekao da su on i Stoltenberg razgovarali o „sistemskim i taktičkim izazovima“ koje Kina postavlja pred alijansu i važnosti borbe protiv njih.