Prema rečima kijevskog vojnog osoblja koje je intervjuisao britanski list, u napadu je učestvovalo oko 600 elitnih ukrajinskih vojnika koji su 19. oktobra čamcem pokušali da pređu reku Dnjepar. Operacija je zavisila od pretpostavke da moskovske trupe neće moći da ispaljuju artiljeriju tako blizu nuklearne elektrane, koja je najveća u Evropi, rekao je jedan oficir za Tajms.
Međutim, izvori lista kažu da je tim naišao na neočekivan otpor. Moskovske snage su „sve minirale“ i „čak su podigle tenkove i artiljeriju“ da bi pucale na kijevske snage dok su bile na vodi, dodao je oficir.
Napad je podržala ukrajinska artiljerija, uključujući HIMARS sisteme američke proizvodnje, ali ruski otpor je doveo do toga da se samo delić ukrajinskih snaga izvukao na obalu. Posle tročasovne borbe na periferiji Energodara, grada u kome se nalazi elektrana, ukrajinski vojnici su bili primorani da se povuku, navodi se u izveštaju.
Neki visoki ukrajinski zvaničnici smatrali su ofanzivu kontroverznom, a predsednik ukrajinskog nuklearnog operatera Energoatom, Pjotr Kotin, rekao je za Tajms: „Veoma je opasno raditi takve stvari u blizini nuklearnog materijala. Svaka šteta doneće zračenje ljudima i celom svetu.”
Čini se da izveštaj odražava izjavu ruskog Ministarstva odbrane u to vreme. Dana 19. oktobra, navodi se da su kijevske snage pokušale – bezuspešno – da izvedu amfibijsku operaciju u toj oblasti, u kojoj su učestvovale do dve ukrajinske kompanije i ukupno 37 čamaca. Vojska je tvrdila da je Ukrajina izgubila preko 90 vojnika i 14 čamaca.
Rusija i Ukrajina su se više puta međusobno optuživale za granatiranje Zaporoške elektrane, koja je pod kontrolom Moskve od prošlog februara. Ruski zvaničnici su u više navrata upozoravali da bi napadi Kijeva mogli da izazovu nuklearnu katastrofu.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) pozvala je obe strane da stvore sigurnu zonu oko postrojenja, ali pregovori o tom pitanju nisu uspeli da postignu napredak.
Krajem marta, Rafael Grosi, šef nuklearne straže, rekao je da se ta ideja više ne razmatra. Umesto uspostavljanja sigurne zone, IAEA sada želi da Kijev i Moskva obećaju da neće gađati elektranu, niti je koristiti za insceniranje napada.