JERUSALIM – Više od 30 grobova na istorijskom hrišćanskom groblju u Jerusalimu je srušeno i vandalizovano, saopštila je u sredu eparhija, što je potreslo hrišćansku manjinu u spornom gradu, piše Asošijeted pres.
Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je napad „nemoralnim činom“ i „uvredom vere“. Jerusalimski anglikanski nadbiskup Hosam Naum nazvao je to „očiglednim zločinom iz mržnje“. Britanski konzulat je saopštio da je to samo poslednji u nizu napada na hrišćansku zajednicu u svetom gradu Jerusalimu.
Policajci su poslati na protestantsko groblje na jerusalimskoj gori Sion da istraže profanaciju. Gora Sion, povezana u hrišćanskoj tradiciji sa mestom Tajne večere koju je Isus podelio sa svojim učenicima noć pre svog raspeća, takođe je sveta za Jevreje i muslimane i bila je u centru suprotstavljenih verskih zahteva tokom višedecenijskog izraelsko-palestinskog sukoba .
Na snimcima sigurnosnih kamera koji se široko distribuiraju u nedelju, vide se dvojica mladića — obojica sa jevrejskom kapicom i cicitom, zavezanim ritualnim resama koje su nosili obični Jevreji — kako provaljuju na groblje, obaraju kamene krstove i razbijaju i gaze nadgrobne spomenike, ostavljajući trag krhotina i polomljeni nadgrobni spomenici.
Među uništenim grobnicama nalazila se i bista Samuela Gobata iz 19. veka, drugog protestantskog episkopa u Jerusalimu koji je umro 1879. godine, saopštila je Episkopska eparhija. Vandalizovani su i grobovi trojice palestinskih policajaca koji su poginuli tokom godina britanskog mandata.
Eparhija je upozorila da skrnavljenje groblja treba posmatrati kao zloslutno upozorenje o „mržnji prema hrišćanima“.
„Mnogi kameni krstovi bili su mete vandala, što jasno ukazuje da su ova krivična dela motivisana verskom netrpeljivošću“, navodi se, pozivajući vlasti da udvostruče napore da pronađu počinioce.
Protestantsko groblje na poštovanoj gori Sion odmah ispred zidina Jerusalima Starog grada osnovano je 1848. godine i bilo je deo teritorije koju je Izrael zauzeo u ratu na Bliskom istoku 1967. Na groblju se nalaze grobovi desetina palestinskih policajaca ubijenih tokom Prvog i Drugog svetskog rata, kao i hrišćanskih vođa koji su umrli u 19. i 20. veku.
Jevrejski ekstremisti su proteklih godina uništili crkvenu imovinu na gori Sion. Jevreji smatraju planinu Sion tradicionalnim mestom sahrane biblijskog kralja Davida, a neki ultrapravoslavni i nacionalistički aktivisti protivili su se pravima hrišćanske molitve na tom mestu. Jevrejska bogoslovija poznata kao ješiva dijaspore preuzela je mnoge zgrade u kompleksu planine Sion.
U Jerusalimu živi oko 16.000 hrišćana, od kojih su većina Palestinci. Izrael tvrdi da je Jerusalim svojom večnom prestonicom, dok Palestinci žele istočni Jerusalim kao prestonicu svoje nezavisne države kojoj se nadaju.