Venecija je okončala pilot-program kojim je turistima naplaćivan ulaz u istorijsko jezgro grada, a bogatija je za više od dva miliona evra. Gradske vlasti su odlučne da u budućnosti cijenu takse podignu za 100 posto, dok protivnici ideju nazivaju neuspjelim eksperimentom, javlja AP.
Naplata ulaska u grad za jednodnevne posjete uvedena je krajem aprila, a sprovođena je ukupno 29 dana, uglavnom vikendom i praznicima. Projekt je planiran i ranije, ali je odložen zbog pandemije, a uveden je nakon što je UNESCO odbio staviti Veneciju na listu ugrožene svjetske baštine.
Prema izračunima agencije AP, dobijenim od gradskih vlasti, gotovo 438.000 turista je platilo taksu, čime je ostvaren prihod od najmanje 2,19 miliona evra.
Gradski zvaničnici su najavili da će novac biti upotrijebljen za osnovne usluge koje koštaju više u gradu kroz koji prolaze kanali, uključujući uklanjanje smeća i održavanje čistoće.
Odluka nije primjenjivana na ljude koji borave u hotelima u Veneciji, a kojima se već naplaćuje boravišna taksa. Izuzeci su se odnosili i na djecu mlađu od 14 godina, stanovnike regije, studente, radnike i ljude koji posjećuju rodbinu.
Najavljivane su i velike novčane kazne za one koji nastoje zaobići plaćanje, ali na kraju nijedna nije izrečena. Provjere su obavljane na ulaznim punktovima, gdje su takse i izdavane.
Protivnici plana smatraju da projekt nije uspio učiniti grad pogodnijim za život lokalnog stanovništva, kako je i planirano. Oni žele politiku koja potiče ponovno vraćanje lokalnog stanovništva u istorijski centar grada, koji je decenijama gubio stanovnike. Takođe, traže i postavljanje ograničenja na kratkoročne iznajmljivanje. U istorijskom centru sada ima više turističkih ležajeva nego zvaničnih stanovnika, čiji je broj rekordnih 50.000.
Turistički radnici predlažu da se taksa udvostruči na 10 evra, no opozicija tvrdi kako je to „apsolutno beskorisno“, uz primjedbu da je Venecija pretvorena u muzej, prenosi Tanjug.